Najvrednija umetnička dela čuvaju se u Ženevi
Picasso Tete d'arlequin,ilustracija

Vrijedne stvari poput nakita, dijamanata i slika cuvaju se u Ženevi

Najvrednija umetnička dela čuvaju se u Ženevi

Najvrijednija umjetnička djela smještena su u najvećem skladište te vrste – skladištu u Ženevi. Danas ovo skladište cvjeta – toliko da je izgrađeno dodatnih 10.000 kvadratnih metara.U Ženevi se konačno nešto dešava u savremenoj umjetnosti.

Gdje možete vidjeti najpoznatija, najvrednija umetnička djela?U Luvru, u Parizu ili možda u Muzeju moderne umjetnosti u Njujorku? Najvrednija umjetnička djela smještena su u najvećem skladište te vrste – skladištu u Ženevi.

Postoje veoma lijepi djelovi Ženeve, ali ovo gdje se mi sada nalazimo sigurno nije jedno od njih. Industrijski objekat smješten između autoputa i željeznice. Stojimo ispred velikog i veoma ružnog skladišta. Ali unutra, iako se njegov sadržaj drži u tajnosti, nalazi na hiljade umjetničkih djela. Među njima čak 300 djela Pikasa, vrednih vjerovatno milione, ako ne i milijarde dolara. Nije riječ o muzeju, već o jednom skladištu u Ženevi.

„Zgrada je napravljena krajem 19. vijeka, dakle stara je oko 115 godina. Bila je namjenjena skladištenju robe prije slanja brodovima negdje drugo ili uvoza u zemlju. Nisu naplaćivali lokalne poreze. Tako da sad ovdje imate vrijedne stvari poput nakita, dijamanata i slika“, kaže Simon Strader, kolekcionar umjetničkih djela.Nema poreza.

Strader dobro poznaje ovo skladište. U njemu čuva svoje umjetnine, mada je na početku karijere u istom radio radnik koji je na hiljade djela prebacivao u ovaj rajski prostor oslobođen poreza.

Danas ovo skladište cvjeta – toliko da je izgrađeno dodatnih 10.000 kvadratnih metara. Ali zašto sve više umjetničkih djela stiže u Ženevu i kome je sve to namjenjeno? Žan Rene Sejlard radi za Britanski umjetnički fond u Ženevi – investicionoj grupi za kupovinu umjetnina.

„Na umjetnost gledamo kao na vrlo dobru investiciju, odličan način da učinimo naš portfolio što raznovrsnijim. To je i dobra odbrana od inflacije. Kao fond, kupujemo djela iz perioda od 16. do 21. vijeka, pa je tako i rizik manji“, priča Sejlard.

Umjesto u muzeju, umjetnine u skladištima

Pa jesu li ova umjetnička djela izložena u muzejima ili galerijama? „Ne, najveći dio naše kolekcije smješten je u skladištu u Ženevi, na mjestu koje je vrlo sigurno i bezbjedno“, priča ovaj Švajcarac.

U isto vrijeme, građani Ženeve kao Ana Šelton kupuju umjetnička djela – njena kuća je prepuna. Ima preko 500 slika, skulptura i, naravno, nema mjesta za sve, pa većinu umjetnina smješta u skladište. Kaže da je skladiše koristan objekat za uspješnu lokalnu umjetničku scenu.

„U Ženevi se konačno nešto dešava u savremenoj umjetnosti. Mislim da je dosta stvari tome doprinelo, prije svega muzeji i sve više galerija. U Ženevi postoji bogatstvo, koje nesumnjivo igra važnu ulogu, ali imamo i odlične umjetnike, a to nema nikakve veze sa novcem.“

(Izvor:DW)