Bakterije međusobno “razgovaraju” kako bi koordinisale akcije
Foto: NIAID / Flickr.com

Nova studija

Bakterije međusobno “razgovaraju” kako bi koordinisale akcije

Jednoćelijski organzmi komuniciraju putem električnih signala, baš kao ljudske nervne ćelije, pokazala je nova studija.

Grupa američkih naučnika nedavno je ustanovila da bakterije koriste električne signale kako bi “razgovarale jedna s drugom”. Ova sposobnost omogućava koloniji od nekoliko milijardi jedinki da uskladi svoje akcije, zbog čega postaje neka vrsta “mikrobiološkog mozga”. 

Naučnici pretpostavljaju da čak i odvojene kolonije mogu da ostvare međusobnu komunikaciju i usklade akcije. 

Bakterije međusobno razmjenjuju signale putem jona natrijuma, naelektrisanih atoma. Ova taktika omogućava bakterijama u centru kolonije da “jave” onima u spoljašnjoj zoni da su “gladne”. Bakterije na spoljašnjem “frontu” zatim prestaju da koriste nutrijente koji su im potrebni za dijeljenje, formiranje novih ćelija i rast kolonije. Umjesto toga, one nutrijente prosljeđuju bakterijama u središtu kolonije. 

Da bi potvrdili postojanje mehanizma za komunikaciju, naučnici su uklonili kanal koji omogućava protok jona. Nakon toga, komunikacija je zaista prestala. 

Istraživanje je objavljeno u časopisu “Nature”.

B92

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.