Često se danas zbog dostupnosti hemije zaboravlja na prirodu i prirodna rješenja u liječenju nekih bolesti.
Veliki dio farmacije fokusiran je i na žensko zdravlje, a žene su sklone da vjeruju njihovim reklamama, pritom zanemarujući svoje zdravlje. Ali, svako može da učini neke pozitivne promjene u svom životu i to mijenjajući svoje navike i razmišljanje.
Evo prirodnih, neškodljivih zamjena koje žene mogu da koriste kako bi riješile najčešće zdravstvene probleme:
1. Uvin čaj i brusnica umjesto antibiotika
Upala mokraćne bešike je česta ženska boljka. Za ovu bolest se uvijek propisuju antibiotici, koji imaju svoje nus pojave - uništavaju prirodnu floru crijeva, kao i dobre i loše bakterije. Takoađe, mogu izazvati i svrab i peckanje u genitalnom području.
Za ove tegobe ne morate da pijete antibiotik - tu je uva, biljka kojom su vjekovima naši preci liječili upale.
Uvin čaj koristi se kao prirodni diuretik i homeopatski lijek za bolesti poput infekcije mokraćnog sistema, prvenstveno zbog dva sastojka - arbutina i hidrokinona. Ova biljka je takođe puna antioksidanata i zateže sluzokožu iznutra, pa se prirodno bori protiv neželjene bakterije koja uzrokuje upale.
Brusnica sadrži C vitamin, dijetalna vlakna, minerale i razne važne mikronutrijente. Izvor je antioksidanata polifenola, fitokemikalije koja ima odličan uticaj na kardiovaskularni i imuni sistem. Jedna studija potvrdila je da je brusnica odlična u sprječavanju infekcije.
2. Prirodni lekovi za menstrualne grčeve
Postoje dvije vrste menstrualnih grčeva - primarna i sekundarna dismenoreja. Obje vrste jednako muče milione žena. Umjesto tamanjenja tableta protiv bolova, pokušajte da povećate unos omega-3 masnih kisjelina, uzimate više magnezijuma i pokušate sa akupresurom.
Ovo će sve spasiti endokrini sistem od proizvodnje više hormona stresa, koji se može dogoditi zbog visokog nivoa kofeina u proizvodima za ublažavanje menstrualnih bolova.
Prekomjerna upotreba lijekova protiv bolova takođe utiče negativno na vaš probavni sistem.
3. Zdrave namirnice umjesto lijekova za snižavanje holesterola
Prema studijama, žene u menopauzi koje uzimaju lijekove za snižavanje holesterola u povećanoj su opasnosti od razvoja dijabetesa. Istraživači su koristili podatke od 153.840 žena bez dijabetesa, prosječnog doba od 63,2 godine.
Nakon tri godine bilo je 10.242 novih slučajeva dijabetesa!
Žene koje su uzimale statine imale su 71% veći rizik od pojave dijabetesa u odnosu na žene koje nisu uzimale lijekove. Čak i nakon prilagođavanja na druge potencijalne mogućnosti, uključujući doba, rasu ili etničku pripadnost i indeks tjelesne mase, pronađen je rizik od 48%.
Iako se statini sve više prepisuju kao ljek za snižavanje holesterola i za srčana oboljenja, dokazi za to su dvosmisleni. Prema jednim nalazima, statini mogu da spriječe samo drugi infarkt, ali ne i prvi.
Povezani su sa više od 300 različitih štetnih efekata u različitim istraživanjima, uključujući rak i oštećenje jetre.
Kako biste smanjili previsok holesterol i spriječili kardiovaskularne bolesti, u svoju ishranu jednostavno uključite zdrave namirnice kao što su:
Jabuke: Studija ukazuje da žene u postmenopauzi koje jedu jednu jabuku dnevno snaižavaju LDL holesterol i podižu HDL holesterol.
Pasulj: Jedna šoljica pasulja dnevno može da snizi LDL holesterol za 24%
Riba: Masna riba koja sadrži omega-3 masne kisjeline može smanjiti krvni pritisak i rizik od razvoja krvnih ugrušaka. Dobri izvori su losos, skuša, haringa, tuna i sardele.
Orašasti plodovi: Bogati su antioksidansima i omega-3 masnim kisjelinama koji pomažu u smanjenju holesterola i štite od bolesti srca i moždanog udara.
Crna čokolada: Kakao, glavni sastojak ove omiljene poslastice, dokazano mnogim studijama, snižava krvni pritisak, smanjuje rizik od moždanog udara, poboljšava otpornost na insulin, povećatva HDL holesterol i smanjuje rizik od prerane smrti.
Izvor: Stil
Komentari