Iz Uprave policije su saopštili da je od 11 lica koja su počinila prekršaj 10 lica lišeno slobode (jednom licu koje je maloljetno uručen je prekršajni nalog), dok su dva lica – poslanici Andrija Mandić i Slaven Radunović uz krivičnu prijavu privedena Višem državnom tužiocu u Podgorici, zbog osnova sumnje da su počinili krivično djelo pozivanje na nasilnu promjenu ustavnog uređenja.
"Osim toga, danas su identifikovana još dva lica za koja postoje saznanja da su u subotu veče ispred objekta TV Pink M kamenovala policijske službenike i prostorije ove televizije. S tim u vezi, u toku su konsultacije sa nadležnim tužiocem", navodi se u saopštenju.
"Kada su u pitanju maskirana lica koja su se u noći napada na policiju nalazila neposredno ispred zaštitne ograde ispred Skupštine, netačno je da je ta lica Uprava policije „poslala da izazovu nerede“, već su ta lica zapravo podupirala poslanika Andriju Mandića dok se držao za zaštitnu ogradu na koju se prethodno popeo. Inače, shodno zaključcima razgovora predstavnika policije i organizatora prije održavanja skupa, obaveza redarske službe bila je da takva – maskirana lica pripadnici redarske službe izdvoje i predaju policiji, što se nije dogodilo. Policijski službenici rade na identifikovanju navedenih lica", saopšteno je iz UP.
Policijski službenici su u subotu, kako navode u saopštenju, kada su se za to stekli zakonski uslovi – nakon napada na policiju, upotrijebili količinu hemijskih sredstava koja je bila dovoljna kako bi se spriječili dalji napadi na policijske službenike i eskalacija nasilja i uspostavio stabilan javni red i mir.
"Hemijska sredstva koja su upotrijebljena nabavljena su u zakonskoj proceduri od ovlašćenog lica. U pitanju su hemijska sredstva koja odgovaraju namjeni, odnosno koja su predviđena za policijsku upotrebu i koja ne ostavljaju trajne posljedice."
Kako ističu, nadležna služba Uprava policije MUP-a već preduzima mjere i radnje na utvrđivanju svih činjenica u vezi sa snimkom koji je objavljen u medijima a na kojem je prikazana intervencija policije prema M.M, kao i na utvrđivanju činjenica i u drugim pojedinačnim slučajevima na koje je, između ostalog, ukazao i Savjet za građansku kontrolu rada policije.
"Shodno utvrđenim činjenicama, prema odgovornima će biti preduzete zakonom propisane mjere i radnje", saopšteno je iz UP.
Osim toga, kako navode direktor Uprave policije je formirao i Komisiju za utvrđivanje okolnosti upotrebe sredstava prinude koja će cijeniti opravdanost upotrebe sredstava prinude od strane policijskih službenika u konkretnim slučajevima u kojima su policijski službenici dostavili izvještaje o upotrebi sredstava prinude.
"Policijski službenici, odnosno starješine, su dužni da Komisiji dostave izvještaj u svakom slučaju u kojem su upotrijebili sredstva prinude", zaključeno je u saopštenju.
Komentari