Nedavno sprovedenim istraživanjem utvrđeno je da tokom posmatranja životinje, mozak čovjeka djeluje gotovo isto kao prilikom kontakta s djetetom.
Istraživanje je sprovedeno u bolnici u Masačusetsu, prilikom kojeg je posmatrano ponašanje 14 žena, koje su rodile najmanje jedno dijete u periodu između dvije i deset godina, a koje su čuvale pse više od dvije godine.
Naime, dok je magnetska rezonanca bilježila moždanu aktivnost, ženama su pokazivane fotografije njihove djece i njihovih pasa. Istraživanjem se došlo do zaključka da dijelovi mozga, koji su povezani s emocijama, nagradama, vezama i socijalnim interakcijama, pokazuju aktivnost, dok su ispitanice gledale fotografije i svojih mališana i ljubimaca.
Kućni ljubimci zauzimaju posebno mjesto u srcima i životima mnogih ljudi, a postoje i uvjerljivi dokazi iz kliničkih laboratorija, koji pokazuju da interakcija s ljubimcima može biti korisna za fizičko, socijalno i emocionalno blagostanje ljudi.
Ranija istraživanja otkrila su kako se nivoi hormona, poput oksitocina, podižu nakon interakcije s kućnim ljubimcima.
Nove tehnologije snimanja mozga, omogućile su da razumijemo neurobiološku bazu veze, što je vrlo uzbudljivo, otkrili su naučnici.
Nezavisne
Komentari