Karfiol je povrće koje pripada porodici kupusa, a ova zeljasta biljka u poslednje vrijeme privlači pažnju istraživača zbog svojih čudotvornih moći u borbi protiv raka, uključujući tumore pluća, debelog crijeva, dojke, bešike i kancera jajnika.
Antioksidativna svojstva karfiola važna su tema savremenih istraživanja. Hranljive materije u ovom povrću bogate su antioksidantima i upravo one pomažu u smanjenju rizika od raka, tako što povećavaju aktivnost enzima koji su uključeni u detoksikaciju kancerogenih materija. Karfiol je bogat vitaminom C, koji može da spriječi nastanak raka zbog velikog prisustva antioksidanata.
Takođe, on sadrži mnogo magnezijuma koji je važan u oksidoreduktivnim mehanizmima našeg tijela. Magnezijum je dovoljno snažan da bi naše tijelo sačuvao od oksidativnog stresa, čime se sprečava rak. Osim toga, ovo povrće liječi nestabilan krvni pritisak, osteoporozu, sinusitis, a pomaže i kod tegoba izazvanih šlogom, dijabetesom, ekcemom i drugim kožnim oboljenjima. Bilo da jedete sirov ili baren, kao salatu ili lagano glavno jelo, on će vam pomoći da se riješite nesanice i okrepite poslije neprospavane noći. Pored antioksidativnog djelovanja, karfiol igra veliku ulogu i kao čistač organizma od štetnih materija nastalih usled loše i nezdrave ishrane i dejstva zagađene sredine i zračenja.
Čuvar srca i krvnih sudova
Zbog velike količine vitamina C (u sto grama svežeg karfiola ima 80 odsto dnevne doze) i folne kiseline, djeluje preventivno protiv nastanka srčanih oboljenja. Pomaže u redukciji homocisteina u krvi, a smatra se da je povišen nivo homocisteina rizičniji po zdravlje srca i krvnih sudova od povišenog holesterola. Odličan je i u prevenciji reumatskih oboljenja i razvoja multiple skleroze. Pomaže kod tegoba izazvanih alergijom, astmom ili infekcijama respiratornog trakta. Blagotvorno djeluje kod prehlade i gripa.
Pokazao se kao odličan saveznik u borbi protiv upale desni, bolesti zuba, usne duplje i ždrela. Nutricionisti ga preporučuju kao obaveznu namirnicu na meniju žena koje ulaze u menopauzu, kao i pripadnika jačeg pola koji imaju problema s prostatom. Pored ljekovitih svojstava, karfiol posjeduje i osobine moćnog afrodizijaka. Iako spada u povrće koje otvara apetit, preporučuje se svima koji se bore sa suvišnim kilogramima jer ima malu kalorijsku vrijednost. Od svih hranljivih sastojaka najviše sadrži vode.
RECEPT: Musaka s karfiolom
Sastojci:
1 kg karfiola , 300 g mlevenog mesa , 2 jajeta , 2 čena belog luka , čaša kisele pavlake , šoljica mleka , glavica crnog luka , kašika začina , kašika paradajz-pirea , list peršuna , so, biber
Priprema
Karfiol isjecite na veće komade i kuvajte u slanoj vodi kojoj je dodata šoljica mlijeka. Napola kuvani karfiol ocijedite. Na ulju prodinstajte sitno seckan crni luk i meso, pa dodajte paradajz-pire, začin, biber i malo vode. Kada meso omekša, stavite seckani bijeli luk i peršunov list. U vatrostalnu činiju poređajte polovinu karfiola, preko njega izdinstano mljeveno meso i ponovo red karfiola. Pavlaku izmiješajte s jajima, posolite i prelijte musaku. Pecite u rerni oko pola sata na 220 stepeni.
Komentari