1. Pijte samo zdrave tečnosti
Zašećereni napici, kafa i kofeinske stvari slabe imuni sistem, dovode do gojenja i dehidracije. Čak je i zimi važno da popijete osam čaša vode (tople!) ili biljnog čaja, kako biste održali zdravim organe za varenje i spriječili gojenje. Ovo je posebno važno tokom zimskih mjeseci kako bi štetne materije mogle da se izbace putem urina (zimi se mnogo manje znojimo).
2. Tokom hladnih dana veoma je važno dobro se naspavati
Melatonin, veoma važan hormon za obnovu imunog sistema, proizvodi se samo u potpunom mraku. Tako da kad idete na spavanje, postarajte se da spustite roletne i eliminišete svjetla...
3. Izbjegavajte tzv. "dodati šećer"
To je šećer koji se naknadno dodaje u čaj, kafu, a tu se ubrajaju i razni slatkiši, keksi i ostali rafinisani slatkiši koje konzumiramo pored standardnih obroka. Okrenite se prirodnim šećerima - onim iz voća. Med je odličan prirodni šećer (naravno, u umjerenoj količini!). Ako baš ne možete da se odreknete slatkiša, koristite crnu čokoladu (sa minimum 70% kakaoa) - ona ima dokazano povoljna dejstva po zdravlje.
4. Jedite bijeli luk svakodnevno
On podstiče proizvodnju T limfocita i makrofaga, pomažući imunitet. Plus, on spada u namirnice koje zagrijavaju tijelo.
5. Konzumirajte namirnice bogate cinkom
Cink pomaže da se podigne oslabljeni imunitet. Ima ga u nautu (leblebijama), bundevinom sjemenu i susamu.
6. Favorizujte voće i povrće u ishrani
Iako je zimi poželjno koristiti namirnice koje sadrže više ugljenih hidrata i masti, to ne znači da treba da zaboravimo na zeleniš. Baš naprotiv, on nam može znatno pomoći da preguramo zimu u dobrom zdravlju.
7. Krećite se! Ne budite lijeni!
Vježbajte u kući, vozite sobni bicikl, radite jogu, i svakako prošetajte energično po lijepom zimskom vremenu! Brza šetnja sagorijeva kalorije, ubrzava cirkulaciju i povećava energiju. Dokazano je da kretanje podiže imunitet!
B92
Komentari