Šokantna ispovijest novinarke: Provela sam 15 mjeseci u zarobljeništvu, i doživjela nešto nevjerovatno
Foto: Screenshoot

Otmičarima oprostila, čuju se preko Facebook-a

Šokantna ispovijest novinarke: Provela sam 15 mjeseci u zarobljeništvu, i doživjela nešto nevjerovatno

Amanda Lindaut je kanadska novinarka koja je svojevremeno provela 15 mjeseci u zarobljeništvu u Somaliji. Torturu koju je preživjela teško je i zamisliti a ono što je najšokantnije u cijeloj priči je njena nedavna izjava da je svojim otmičarima sve oprostila i da je sa njima u kontaktu preko Fejsbuka.

Svoja iskustva pretočila je u knjigu koja opisuje događaje iz 2008. godine kada je ova novinarka je, zajedno sa australijskim fotografom, oteta u blizini Mogadiša, glavnog grada te afričke zemlje. U zarobljeništvu je provela 460 dana, a preživjela je samo zahvaljujući konceptu "kuće na nebu" koja joj je bila utočište u najtežim trenucima zlostavljanja.

"Abdulah me je silovao, trpjela sam strašne bolove, pokušavala sam da se odbranim i onda sam doživjela nešto nevjerovatno. Bilo je to vantjelesno iskustvo. Videla sam sebe odozgo", kaže Amanda.

Novinarka dalje navodi da je to bio trenutak kada je doživjela prosvjetljenje i shvatila da je jedina stvar koju njen mučitelj poznaje nasilje.

"Moji otmičari su proizvod rata i njih je rat oblikovao. Ta spoznaja mi je pomogla da izdržim. Shvatila sam da su i oni ljudska bića sa sopstvenim traumama i potresnim pričama. To nikako ne znači da su nevini, ali činjenica je da su proizvod kulture nasilja."

U svojoj knjizi "Kuća na nebu" Lindaut je ispričala i kako je uspjela da se dokopa slobode. Naime, njena porodica je uspjela da dođe do pregovarača koji je uspio da se nagodi sa otmičarima i isposluje oslobađanje novinarke i fotografa u zamjenu za 600.000 dolara.

Konačno su pušteni na slobodu u novembru 2009. godine.

Ubrzo nakon oslobađanja ona je osnovala fondaciju čiji je glavni cilj unapređenje kvaliteta života žena u Somaliji i Keniji. Vijest o njenom humanitarnom projektu je dospjela i do njenih otmičara pa joj je jednog dana na Fejsbuku stigla poruka u kojoj jedan od njih hvali njen rad sa mladim Somalijkama.

"To da su moji nekadašnji mučitelji svjesni posla kojim se trenutno bavim i toga da nisu uspjeli da me slome, za mene je najbolji osećaj zadovoljene pravde", završila je Amanda.

 
The Star

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.