Kao jedan od glavnih alergena u ishrani, gluten ima veliki uticaj na naše zdravlje. Zbog toga bi trebalo na vrijeme da provjerite da li je neophodno da pređete na bezglutensku ishranu.
Uz obavezne alergijske testove, trebalo bi da posjetite nutricionistu koji će vam pomoći da dođete do odgovora na najčešća pitanja u vezi sa preosjetljivošću na gluten i ishranom bez glutena.
Stručnjaci savjetuju da obratite pažnju na razliku između preosjetljivosti na gluten i hronične bolesti - celijakije, koja podrazumijeva ozbiljniji pristup kontroli odabira namirnica.
Celijakija ili glutenska enteropatija uzrokuje upalne promjene na sluzokoži tankog crijeva i niz promjena na drugim organima za varenje. Jedini mogući lijek koji oboljelima omogućava zdravlje i normalan život je striktna i doživotna dijeta bez glutena.
Konačnu dijagnozu može da postavi samo gastroenterolog, a pregled je neophodno obaviti čim primijetite prve simptome bolesti, jer neki oblici ove bolesti dovode do anemije, osteoporoze i dijabetesa.
Gubitak tjelesne težine, snažni bolovi u stomaku, osjećaj nadutosti u stomaku i promjene na koži poput crvenila i svraba, prvi su znaci upozorenja na moguću pojavu celijakije. Pacijenti osjećaju umor, nedostatak energije, česte glavobolje, opadanje kose, a mnogima je već dijagnostikovana upala štitne žlijezde.
Ove simptome važno je pratiti i prijaviti ljekaru kako bi vam na vrijeme prepisao adekvatnu terapiju i program ishrane, savjetuju stručnjaci Udruženja Srbije za celijakiju.
Kako biste umanjili mogućnost pojave alergije ili ozbiljnog oboljenja usled intolerancije na gluten, pripazite na ishranu. Odredite dan u toku nedelje kada ćete izbjegavati namirnice koje sadrže gluten i pridržavajte se jednonevnog bezglutenskog menija.
(Izvor:mondo.rs)