To je prvi put da se sudi nekom od pripadnika dva najzavađenija kosovska klana - Eljšani i Kelmendi - u čijoj obračunima je od 2000. godine dosad ubijeno ukupno 14 ljudi, piše prištinska "Koha ditore", prenosi Tnajug.
To ubistvo, koje je zgrozilo švajcarsko javno mnjenje, pošto je žrva ubijena u prisustvu članova porodice, povezuje se sa krvnom osvetom.
Švajcarska policija i istražitelji su posle dvije i po godine istrage, pred lice pravde izveli optuženog, čije ime nije navedeno.
Porodica Eljšani je iz sela Ozdrim kod Peći, a porodica Keljmendi iz Peći. Njihov krvavi sukob započeo je nakon poslednjeg rata na Kosovu.
S. Eljšani je bio 12 žrtva po redu iz te porodice, a ubistva su se nastavila i u 2013. i 2014. godini. Posle njegovog ubistva u Friburu, sukobi ove dvije porodice su se nastavili i na Kosovu.
U centru Peći 13. oktobra 2013. ubijeni su Dž. Keljmendi i K. Kukaj, pucnjima iz kalašnjikova ispred jednog restorana. Oni su ubijeni iz automobila u pokretu koji je policija kasnije pronašla potpuno spaljenog.
Likvidacije se, međutim, ni tu nisu zaustavile. Peć je 21. marta 2014. ponovo potreslo novo ubistvo iz vozila u pokretu. Ovoga puta je iz džipa pucano kalašnjikovom u lokal pun ljudi. Ponovo su ubijena dva lica, a šestoro je bilo ranjeno. Ubijeni su V. Keljmendi, poznat pod nadimkom Ljara (28) i F.B. koji je možda bio slučajna žrtva.
V. Keljmendi je i ranije bio meta napada, pošto je bio sin Š. Keljmendija, ubijenog na misteriozan način u Peći marta 2013. i unuk Dž. Keljmendija.
Posle toga više nije bilo ubistava, ali je broj ubijenih u te dvije porodice već dostigao 14.
Inače, krvavi obračuni porodica Eljšani i Keljmendi počeli su 2000. godine, kada je u Peći ubijen V.Eljšani, bivši pripadnik OVK, i to kada se vraćao sa suđenja na kome je njegova porodica optužila nekoliko osoba za podmetanje bombe. On je bio brat S.Eljšanija ubijenog 2013. godine u Švajcarskoj.
UNMIK policija je uhapsila ljude koji su napala porodicu Eljšani - bili su iz Albanije - i oni su priznali da im je za to platila jedna porodica. Istraga je kasnije pokazala da je u ubistvo umiješana porodica Keljmendi.
Ali, bez obzira na sva ubistva, nijedno od njih nije dobilo epilog na sudu i čak nijedno lice nije zbog tih ubistava uhapšeno.
Pošto kosovski sudovi i policija ne uspijevaju da rasvijetle ubistva, članovi zavađenih porodica koriste kanon Leke Dukađina, prema kome se krv može oprati samo krvlju.
Iako se smatra zastarjelim, ovaj zakonik i dalje je prisutan na Kosovu i sjeveru Albanije.
Komentari