Vrijeme za korišćenje nadzemnog dijela biljke je u ljetnjem periodu. Bilo bi dobro konzumirati ovu vrstu začina posebno u zimskom periodu, zato što smanjuje simptome karakteristične za prehladu.
Blagotvorni sastojci
Komorač sadrži mnoštvo antioksidanasa, vitamina A, vitamina C, folne kisjeline, minerala kalcijuma, magnezijuma, kalijuma i mangana. Antioksidansi doprinose pravilnoj funkciji imunog sistema. U komoraču ima i eteričnih ulja – fenhema i atenola koji doprinose boljoj funkciji crijeva. Takođe, u ovoj biljci ima dijetetskih vlakana koja doprinose zdravlju srca; i beta karotena.
100 grama ovog začina sadrži približno 30 kcal.
Komorač eliminiše zatvor, doprinosi boljoj probavi, učestvuje u regulaciji holesterola u krvi, smanjuje povišeni krvni pritisak, djeluje preventivno na pojavu grčeva. Snažan je diuretik, doprinosi radu jetre i boljem raspoloženju, eliminiše sluz kada se radi o kašlju i kijavici. Pomoćnik je i u liječenju bubrežnih i želudačnih bolesti.
Osobama koje boluju od dijabetesa posebno se savjetuje da konzumiraju komorač, zato što doprinosi regulaciji nivoa šećera u krvi. Postoje dokazi da ova biljka ima protivkancerogeno svojstvo. Redovnim konzumiranjem sjemenki doprinosite lakšem liječenju osteoporoze.
Komorač je dobar saveznik svima koji žele da izgube na kilaži, zato što ima moć da umanji naslage sala stomaka, bolova i zadnjice. Grančicama ove biljke mogli biste da zamijenite slane grickalice koje se i inače ne preporučuju.
(Izvor:zdravino.com)