Peta runda pregovora između premijera Srbije i Kosova, Ivice Dačić i Hašima Tačija, pod pokroviteljstvom visoke predstavnice EU Ketrin Ešton, završena je juče u Briselu bez dogovora o institucijama na sjeveru Kosova.
Dopisnik Bete javio je, pozivajući se na izvore iz Evropske komisije, da je u sklopu glavne teme dijaloga - sjevera Kosova, najvažnije "uspostavljanje novih srpskih institucija, uz povlačenje neposrednog prisustva MUP-a Srbije i pravosuđa", što je, po ocjeni čelnika EU, ovu rundu kvalifikovalo kao ključnu za put Srbije, ali i Kosova, ka EU.
Prištinski mediji juče su izvijestili o "relaksiranoj atmosferi" u Briselu. Prema njima, razgovaralo se o paralelnim strukturama bezbjednosti. Prištinski list "Tribuna" prenio je riječi zapadnog diplomate bliskog razgovorima da "najveći problem ostaje sudbina pripadnika MUP-a Srbije i sudija koji su položili zakletvu shodno srpskim zakonima".
"Kada u Prištini govore o demontaži institucija oni misle kako da riješimo pitanje suda u Mitrovici i pitanje policije, jer misle da mi imamo hiljade ljudi koji u okviru policije borave na Kosovu. To nije tačno. Srbija nema svoj bezbjednosni sistem na Kosovu", rekao je ranije premijer Dačić za "Politiku".
Ipak, pre samo nekoliko dana u jednom neformalnom razgovoru sa graničarima, koji su zabilježile kamere, Dačić je samog sebe demantovao izjavom da su "sami Srbi sa sjevera dostavili podatke o prisustvu MUP-a Prištini".
"Ja treba da ih ubeđujem da mi nemamo policiju, a sami Srbi im dali registarske tablice i podatke. Pa, o čemu mi pričamo:", upitao je on.
Ne zna se, međutim, kako navodi list, da li Dačić, spominjući ovaj slučaj, mislio na barem dva potvrđena slučaja kada je jedinica Žandarmerije MUP-a Srbije intervenisala na prostoru Kosova pomažući međunarodnim snagama. Prvi put, prilikom hapšenja Slavoljuba Jovića, koji je priveden 31. oktobra prošle godine pod optužbom da je odgovoran za pokušaj ubistva dva vojnika Kfora 1. juna u Zvečanu, tokom sukoba na barikadi u Rudaru. Pošto se ispostavilo da ga nisu uhapsili ni kosovska policija ni Euleks i Kfor, portparol Kosovske policije Besim Hoti je izjavio da je osumnjičeni "kidnapovan" u sjevernom dijelu Mitrovice.
Tada je DSS tvrdila da je Jović, koji je kao i njegov brat Nebojša, slovio za "čuvara mosta, uhapsila srpska policija u Zdravstvenom centru u Mitrovici. Jović je sproveden u pritvor u Kraljevu. I prištinski list "Koha ditore" je tada javio da su pripadnici srpske žandarmerije u krugu bolnice Joviću stavili vreću na glavu i ubacili u crni džip.
Druga intervencija Žandarmerije dogodila se prošle jeseni, kada je jedna jedinica ušla na teritoriju KiM i srušila barikadu koju su podigli Srbi sa Kosova na prelazima Jarinje i Brnjak.
Akcije Žandarmerije su, kako navodi "Politika", u oba puta pomogle međunarodnim snagama na Kosovu, pa bi Dačić u pregovorima u Briselu s pravom mogao da podseti na odredbe Rezolucije Savjeta bezbjednosti UN 1244 u kojoj se u tački 4 navodi da se "potvrđuje da će nakon povlačenja dogovorenom broju jugoslovenskog i srpskog vojnog i policijskog osoblja da bude dozvoljeno da se vrate na Kosovo da bi obavljali funkcije u skladu sa aneksom 2". Taj povratak, inače, nije moguć be odobrenja komandanta Kfora.
(Izvor:b92)