Sv. Trifun je bio siromašni guščar iz Frigije, obdaren iscjeliteljskim moćima koje su ga proslavile već u mladosti. U to vrijeme, Rimskim carstvom vladao je car Gordijan, čija kćerka Gordijana je izgubila razum. Nijedan ljekar, a pokušavali su mnogi, joj nije mogao pomoći. Kada se raščulo po carstvu da Sv. Trifun ima velike moći, car ga je pozvao sebi i on je uspio da je izliječi. Car ga je višestruko dariovao ali je Trifun sve razdijelio siromasima.
Sv. Trifun je bio veliki pobornik Hristovog učenja i zbog toga je po odlasku cara Gordijana sa prijestola bio proganjan, mučen i na kraju posječen mačem, jer nije htio da odstupi od svoje vjere hrišćanske.
Ovog sveca najviše slave vinogradari jer se vjeruje da on uništava sve štetne insekte i bolesti koje napadaju vinovu lozu.
Na Trifundan se ponegdje u vinogradima priređuju i ručkovi na koje se pozivaju i slučajni prolaznici, jer se smatra da će to domaćinu i cijeloj kući donijeti sreću.
Kao svoju slavu, slave ga i gostioničari, i tog dana besplatno toče vino.
Mnogi ga slave kao Krsnu slavu i ο njemu su sačuvane mnoge priče.
Jedna od njih kazuje da kada je Isus Hristos napunio četrdeset dana od rođenja, njegova majka Marija pođe u sinagogu da se zahvali Bogu. Kod neke rečice sretne Sv. Trifuna i zamoli ga da ne gleda dok ona prelazi rijeku. Sv. Trifun obeća, ali okrenu se baš u momentu kad Marija bi nasred rijeke sa podignutom suknjom i zadivljeno povika: "Marija, kako bijele noge imaš." Ona mu ništa ne odgovori, nego pohita da pronađe njegovu ženu i reče joj da odmah uzme melem i odnese mužu jer je kosirom odsjekao nos.
U narodu je ovaj svetac omiljen.
Gleda se u nebo ako je vedro i onda se kaže: "Na Trišindan vedro, biće suše", ili: "Pašće kiša ο Triši, biće rodno". Ako naglo otopli, onda seljaci uzvikuju jedan drugom: "Triša zabo ugarak u zemlju pa otoplilo".
Vjeruje se da se ovog dana završava zima. Od ovog dana počinju dani koji se zovu Trivunci i traju četiri dana.
Kodex/Pravoslavlje
Komentari