Bijeli luk poboljšava cirkulaciju tijela, snižava krvni pritisak, unapređuje rad disajnog sistema, čisti jetru i bubrege, te se nameće kao velika pomoć u suzbijanju želučanih bolova i proljeva. U našem je narodu poznat kao prirodni antibiotik jer sadrži alicin, koji ima snažne antibakterijske i antivirusne karakteristike.
Istraživanja univerziteta Šefild iz Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije pokazala su da ekstrakt ove moćne namirnice ubija i uništava rast većine streptokoka i gingivalisa, ali pruža i značajnu pomoć u borbi s virusom herpesa.
Njegovo je djelovanje najjače kada se konzumira na prazan želudac. Tada su bakterije najranjivije i teže se odupiru njegovim moćima. Ovdje otkrijte 5 uloga bijelog luka za koje vjerovatno niste nikada čuli.
S obzirom da je konzumacija sirovog bijelog luka mnogima nije prikladna u jutarnjim satima s obzirom na posao i druge obaveze, sličan efekt moguće je postići ako se od bijelog luka napravi jednostavan napitak.
Recept za napitak od bijelog luka:
1 litar vode
8 čena bijelog luka
Priprema:
1. Očistite bijeli luk, stavite ga u vodu, te ga zgnječite. Za pripremu napitka koristite domaći bijeli luk, a po mogućnosti plodove uzgojene na organski način.
2. Tako pripremljenu tečnost stavite u frižider sat vremena prije konzumacije.
3. Pomiješajte dva decilitra obične negazirane vode s 50 mililitara vode s bijelim lukom, pa ispijte na prazan želudac – po mogućnosti sa slamkom.
Borite li se s bolestima, nastavite piti istu količinu vode svakih dva sata.
4. Ovako pripremljenu tečnost možete držati u frižideru do tri dana, piše Zadovoljna.hr.
Savjet plus:
Osim učinkovite eliminacije bakterija i virusa, napitak ojačava organizam pa se preporučuje konzumirati i osobama koje osjećaju dolazak prehlade ili se oporavljaju od bolesti. S obzirom da bijeli luk filtrira toksine iz jetre, nameće se i kao odličan napitak za osobe željne detoksikacije.
Komentari