Koliko ima prostora za unapređenje ekonomske i saradnje na evropskom putu između BiH i Crne Gore?
Teme razgovora bit će europski put, regionalna suradnja, euroatlantske integracije i regionalni stambeni fond. Razgovarat ćemo o ekonomiji, prometu i komunikacijama, a teme su jadransko-jonska cesta i plin. Smatram da moramo revitalizirati razgovore i pregovore o jadransko-jonskoj autocesti. Opći je interes da se ta stvar pokrene. Ovaj projekt bi puno toga donio BiH, jer bi 110 kilometara te autoceste prolazilo kroz naš teritorij, a time bi BiH postala dio regionalne priče.
Dosta toga sam uradio kroz komunikaciju s Ivicom Dačićem i Zoranom Milanovićem. Jednostavno, to treba pokrenuti. Novci za početak izrade studijske dokumentacije stoje neiskorišteni. Crna Gora ima studijsku dokumentaciju, a Hrvatska je već odradila taj dio priče. Postoji i interes Albanije...
BiH skoro da nema otvorenih pitanja s Crnom Gorom. Kakva je situacija na polju trgovinske razmjene?
Crna Gora jedna je od rijetkih država s kojima imamo trgovinski suficit. To jeste malo tržište, ali postoji prostor za uzajamnu suradnju. Naši odnosi jesu čisti i dobri, ali treba ih unaprijediti. S Crnom Gorom nemamo potrebe pričati o otvorenim pitanjima, kao s drugima. Svu priču treba usmjeriti na poboljšanje ekonomske suradnje. Treba stvarati odnose da se gospodarstvenici povezuju. To je moja obaveza. Mislim da ćemo se Đukanović i ja vrlo lako “naći” oko ovih stvari koje mogu donijeti dobrobit za obje države.
Kako komentirate zaključke trilateralnog sastanka EU, Hrvatska i BiH, održanog nedavno u Briselu?
To je samo jedna od točki na „i“. Mi smo imali ukupno tri tematske sjednice vezano za eurointegracije. Na posljednjoj tematskoj sjednici Vijeća ministara čekirane su točke i pozicija s naše strane. Puno toga je urađeno i formiranjem Komisije za integralno upravljanje granicom, koju vodi Miro Džakula. Jednostavno, uspjeli smo se podići s nekih administrativnih tijekova, što je bilo obilježje svih prethodnih perioda, na jednu političku razinu. Zato smo i postigli dobar rezultat.
Bliži se rok za implementaciju presude “Sejdić-Finci”. Kako komentirate prijedlog EU i SAD-a o elektorskom biranju članova Predsjedništva BiH?
To bih ostavio u domenu politike i političkih dogovora. Međutim, ima jedna stvar koja mene počinje zabrinjavati, a to je da smo koordinacijski mehanizam trebali već dovršiti. Jednostavno, kada smo trebali staviti točku na „i“, pojavili su se određeni problemi, a i to je nulti prioritet! Uz presudu „Sejdić-Finci“, ovo je u domenu vlada, državne i entitetskih. Tom stvari se ne smijemo poigravati, nego je dovesti do kraja.
Je li ugrožen bezvizni režim za zemlje regiona, pa i BiH?
Mislim da nije ugrožen. Malo se tenzije dižu, ali treba biti odgovoran i učiniti apsolutno sve što je potrebno da to toga ne dođe. Prije svega, mislim da je pravi put ovo što poduzima ministar sigurnosti Fahrudin Radončić i da treba nastaviti tako. Dakle, treba poduzimati konkretne akcije i aktivnosti i pokazati vjerodostojnost, jer ružno bi bilo da naši građani izgube pogodnosti koje imaju.
(izvor:AVAZ)