Mediteranska ishrana bazira se na velikim količinama voća, povrća, riba, orašastih plodova, žitarica i zdravih masti poput maslinova ulja, a isto tako ima male količine crvenog mesa i mliječnih proizvoda.
U istraživanju koje je sprovedeno u Španiji 7.447 osoba u dobi od 55 do 80 godina koje su bili pušači, imale dijabetes ili druge faktore rizika za bolesti srca, nasumično je podijeljeno u one koje će slijediti mediteransku ishranu ili prehranu s malo masnoća.
Oni na mediteranskoj ishrani jeli su pet porcija voća i povrća, tri puta sedmično ribe, koristili maslinovo ulje i jeli orašaste plodove svaki dan. Podsticani su da jedu bijelo meso umjesto crvenog, i najmanje tri puta nedeljno, pasulj, grašak i sočiva. Trebali su popiti čašu vina dnevno tokom jela. Zamoljeni su da izbjegavaju slatkiše i ograniče potrošnju mliječnih proizvoda i prerađenog mesa.
Osobe koje su bile na mediteranskoj ishrani imale su 30 posto manje izgleda doživjeti srčani ili moždani udar pa i smrt uzrokovanu srčanim bolestima u poređenju sa onima na dijeti s niskim unosom masnoća.
Istraživanje objavljeno u časopisu New England Journal of Medicine tvrdi da je ovo istraživanje prvi put da je mediteranska ishrana testirana na ovako rigoroznim uslovima. Naučnike su iznenadili i brzi učinci ovakve ishrane, piše Mail Online.
(Izvor:kolektiv.me)