Sjutra presuda Momčilu Perišiću
Momčilo Perišić

Da li je 27 godina zatvora, primjerena kazna?

Sjutra presuda Momčilu Perišiću

Žalbeno veće Haškog tribunala sutra izriče konačnu presudu Momčilu Perišiću, bivšem načelniku Generalštaba Vojske Jugoslavije.

Preglasavanjem u prvostepenom vijeću Perišić je osuđen na 27 godina zatvora zbog pomaganja zločina u Srebrenici i Sarajevu.

Predsjedavajući sudija smatrao je, međutim, da Perišića treba osloboditi po svim tačkama optužnice.

Za suđenje Perišiću nije bilo gotovo nikakvog interesa vlasti u Srbiji iako je, po težini optužbi, to bilo jedno od najvažnijih vođenih u Tribunalu.

Američki sudija Teodor Meron, koji predsjedava Žalbenom veću, saopštiće sutra da li je 27 godina zatvora, primjerena kazna za generala Perišića.

Pred predsednikom Tribunala koji je potpisao oslobađajuću presudu Antu Gotovini, konstatujući da nije nesumnjivo dokazano da je odgovoran za zločine nad Srbima, sada je zahtjev odbrane generala Perišića da se poništi višedecenijska kazna zatvora jer prvostpenom presudom nije dokazano da je pomoć VRS bila podrška činjenju zločina.

General Perišić imao je bar dve prilike da izbjegne sudbinu haškog osuđenika. Tužilaštvo mu je najpre nudilo da bude ključni svedok koji će povezati Slobodana Miloševića i Srbiju sa zločinom u Srebrenici. Tako bi, bilo je obećano, izbjegao opasnost da se i sam nađe na optužnici.

Perišić je to odbio a kasnije je odbio da se, kao optuženi, nagodi sa Tužilaštvom priznajući svoju krivicu i vezu vojske Jugoslavije sa zločinima u Bosni.

Predsjedavajući prvostepenog veća, Južnoafrikanac Bakone Moloto smatrao je da Momčilo Perišić mora biti oslobođen po svim tačkama optužnice.

Tokom završne rasprave na suđenju iznenadio je Tužilaštvo pitanjem da li je odgovornost generala Perišića za zločine u Bosni veća od odgovornosti američkih generala za zločine koje u Iraku ili Avganistanu čine trupe kojima pomaže američka vojska?

(Izvor:B92)