Vježbanje i fizička aktivnost liječe depresiju i anksioznost
Ilustracija

Nova studija

Vježbanje i fizička aktivnost liječe depresiju i anksioznost

Nova studija s univerziteta u Kaliforniji potvrdila je ono što smo znali i ranije - vježbanje povećava nivo neurotransmitera kao što su glutamat i GABA, koji nedostaju osobama koje boluju od depresije i anksioznosti.

Neurotransmiteri su hemijski "glasnici" koji mozgu omogućavaju da komunicira s telom. Jedan od najraširenijih neurotransmitera u mozgu je GABA (gama-aminomaslačna kisjelina), neesencijalna aminokisjelina i prirodno sredstvo za smirenje. GABA poboljšava kvalitet sna i pomaže nam da regulišemo emocije i lakše se nosimo sa stresom. 

Ričard Medok, profesor psihijatrije i bihevijoralnih nauka i vođa studije sprovedene u Kaliforniji, nada se da će rezultati ove studije pomoći ljekarima i pacijentima da bolje shvate povezanost između vježbanja i mentalnih poremećaja. 

"Depresivni poremećaj karakteriše snižen nivo GABA i glutamata, a naša studija je pokazala kako vježbanje pomaže u obnavljanju ovih neurotransmitera", kaže dr Medok. 

U studiji je učestvovalo 38 volontera koji su bili podvrgnuti fizičkoj aktivnosti - vožnji bicikla u trajanju od 20 minuta. Uz pomoć magnetne rezonance, istraživači su izmjerili količinu neurotransmitera u njihovom mozgu prije i poslije vježbanja. Kao što možete pretpostaviti - nakon vježbanja je zabilježen porast neurotransmitera u mozgu. 

I ranije su studije pokazale slične rezultate, a brojni stručnjaci u oblasti zaštite mentalnog zdravlja svojim pacijentima i klijentima savjetuju vježbanje u borbi protiv anksioznosti i depresije. 

Dženifer Karter, psiholog s univerziteta u Ohaju, koristi fizičku aktivnost i vježbanje kao sastavni dio terapije za svoje pacijente još od ranih dvije hiljaditih. 

"Vježbanje je veoma važan element u borbi protiv depresije, anksioznosti i drugih mentalnih poremećaja. Ukoliko mi se javi depresivna osoba, kažem joj kako su najbolje strategije za samopomoć zapravo vježbanje i društvena podrška. Anksioznim pacijentima dam do znanja kako vježbanje smanjuje brigu, stres i napade panike", kaže Karter.

Klix.ba

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.