Prvi simptomi dehidracije u trudnoći
Foto: Thinkstock

Nije nimalo bezazleno

Prvi simptomi dehidracije u trudnoći

Žeđ je prvi znak da je došlo do dehidracije organizma i ovaj simptom nikako ne treba ignorisati, jer može da dovede do ozbiljnih posljedica

Šta je dehidracija?

Dehidracija je znak da u organizmu nema dovoljno tečnosti koliko mu je potrebno, tačnije da tijelo izbacuje više tečnosti nego što se nadoknađuje. Obično nastaje naglo i može da bude veoma opasna. Stoga vodu ne treba piti samo kada osetite žeđ, već umjereno treba konstantno hidrirati organizam.

Koji su najčešći simptomi dehidracije kod trudnica?

Žeđ je prvi znak da je došlo do dehidracije organizma i ovaj simptom nikako ne treba ignorisati, jer može da dovede do ozbiljnih posljedica. Znaci dehidracije još su i vrtoglavica do koje dolazi zbog pada pritiska, glavobolja, koja nekada može da preraste u migrenu, umor, mučnina, suva koža, a naročito usne. Tamno žuta boja urina, kao i neprijatan miris, takođe su simptomi dehidracije, iako i vitamini koje trudnice uzimaju mogu da budu razlog za ovu pojavu.

Navedeni simptomi znak su da je već došlo do dehidracije, koja veoma brzo može da dovede do ozbiljnih poremećaja, komplikacija u trudnoći, pa čak i do prevremenog porođaja.

Šta da radim ako osetim simptome dehidracije?

Najbolja prevencija i lijek za dehidraciju je konzumiranje vode. Nekada razlog dehidracije mogu da budupovraćanje i dijareja, pa se konsultujte sa ljekarom koji će vam, ukoliko je potrebno, preporučiti koje lijekove treba da pijete. Takođe, u slučaju ozbiljnije vrtoglavice, glavobolje ili malaksalosti odmah pozovite ljekara.

Kako spriječiti dehidraciju u trudnoći?

Tokom trudnoće izbjegavajte napitke koji podstiču mokrenje! Najbolji način da spriječite dehidraciju je konzumiranje preporučene količine vode. Optimalni minimum koliko vode trudnica treba da pije tokom dana iznosi od 1.8 do 2.5 l, pa čak i više ukoliko je potrebno.

Izbjegavajte kofein, slatke sokove i čajeve koji podstiču mokrenje. Najbolje je da pijete čistu vodu, u koju ponekad možete iscijediti limun ili pomorandžu.

Koliko dehidracija može biti opasna tokom trudnoće?

Dehidracija organizma može biti veoma opasna naročito u trudnoći i može da uzrokuje niz komplikacija. Ukoliko zanemarite prve simptome dehidracije, oni mogu značajno da se pogoršaju. U prvim mjesecima može da pogorša jutarnje mučnine, glavobolja može da dovede do jake migrene, a možete se osjećati i veoma malaksalo i umorno, a mogu se čak javiti i nesvjestice.

U drugom i trećem trimestru dehidracija može da uzrokuje pojačane kontrakcije koje mogu da dovedu doprevremenog porođaja. Takođe, dehidracija može da dovede do povišene temperature, usljed koje se javljaju grčevi u mišićima, vrtoglavica, oticanje...

Bebac.com

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.