Smršajte uz pomoć snage misli: 15 trikova vrhunskog psihologa!
Ilustracija

Prevarite mozak

Smršajte uz pomoć snage misli: 15 trikova vrhunskog psihologa!

Ljekarka Ailis Brosnan doktorirala je na razvoju specijalnog programa fizičkih aktivnosti za gojazne žene koji je donio odlične rezultate učesnicama i doveo do postizanja zdrave tjelesne težine.

Njeni savjeti podstiču sve one koji pate od viška kilograma da se umjesto povremenih dijeta i izgladnjivanja posvete izgradnji potpunog stila života - zdravog života! Evo koje strategije ona predlaže, piše Lovesensa.

1. Zamislite sebe kao mršavu osobu i uživajte u osjećanju uspjeha

Možete to učiniti u tri koraka. Prvo, zamislite kako biste izgledali sa željenom težinom. Drugo, zapišite kako želite da vidite sebe pri kraju detoks perioda. Treće, dozvolite sebi da svesno osjećate radost zbog uspjeha u gubljenju težine. Ponavljajte ovakav način razmišljanja kontinuirano.

2. Napravite svoju "tablu vizuelizacije"
Tabla vizuelizacije trebalo bi da predstavlja vas i kolekciju vaših riječi i slika koje vas inspirišu. Kreiranje ovakve table pomoći će vam da ostanete fokusirani na svoj cilj i biće neka vrsta podsjetnika na onu realnost koju želite da stvorite sebi. Možete staviti slike po sopstvenoj želji, one koje vas inspirišu, jer to treba da bude vizuelni prikaz vaših ciljeva.

3. Budite svjesni zašto to radite
Šta vas je motivisalo da se posvetite gubljenju kilograma? Bez obzira na to da li je riječ o zdravstvenom razlogu, vjenčanju u porodici, ili je razlog taj što želite da budete bolji uzor vašoj djeci, pokazalo se da oni koji su uspješni u gubljenju kilograma, uvijek imaju jasnu motivaciju - zašto to rade. Svoje Zašto možete da zapišete na papir i pročitate u onim trenucima kada vam je najteže.

4. Stvorite zdrave navike
Tajna zdravijeg životnog stila je u tome da stvorite nove navike. Sticanje novih navika podrazumijeva napor i svakodnevno ponavljanje tog novog ponašanja, ponekad čak i period od 21 dana prije nego što ponašanje pređe u naviku. Neka promjene koje uvodite budu male. Na primjer, vježbajte po 10 minuta dnevno, ali radite to svaki dan. Kada jednom stvorite naviku, mnogo je lakše da nastavite da je održavate.

5. Razmišljajte i pričajte kao da ste već mršavi
Razmišljanje i korišćenje odgovarajućeg govora su vjerovatno najvažnije stvari koje možete da uradite kada pokušavate da izgubite težinu. Način razmišljanja i riječi koje upotrebljavate su veoma moćni, kaže dr Brosnan. Svaki dan ponavljajete pozitivne afirmacije i one će vam vam pomoći da utičete na svoje misli.

6. Postavite sebi cilj
Postavite sebi cilj i pratite svoj napredak ka tom cilju. S vremena na vrijeme preduzmite odgovarajuće aktivnosti kako biste pomogli sebi da ostanete na pravom putu - ili nagradite sebe jer ste ostvarili neki cilj ili prilagodite svoje ponašanje ukoliko privremeno skrenete s pravog puta.

7. Ne treba da idete na sve ili ništa
U gubljenju težine ne radi se o tome da treba da idete na sve ili ništa, naglašava Brosnan. Zapravo, to je način razmišljanja koji treba da izbjegnemo. Umjesto toga treba da shvatimo da se u gubljenju težine zapravo radi o tome da treba da prihvatimo filozofiju da je bolje ukoliko pravimo zdravije izbore. Radi se o izborima koje pravimo tokom dana i ideja je da napravite što zdravije izbore jer tako kreirate i zdrav životni stil.

8. Svjesno jedite
Svesnost igra veliku ulogu u gubitku težine, kaže Brosnan - bez obzira na to da li se radi o tome da svjesno jedete ili se radi o vašem unutrašnjem "ćaskanju".

"Poenta je u obraćanju pažnje na hranu i u tome da budete prisutni dok jedete", kaže Brosnan.

9. Primijenite metod zaustavljanja
Ponekad ne možemo ili ne želimo da se suočimo s negativnim emocijama kao što su samoća ili stres, pa biramo visokokaloričnu, masnu i slatku hranu kao vid skretanja pažnje s onog što nas muči i što osjećamo. Ovo je začarani krug koji dovodi do toga da unos nezdrave hrane povećava nivo šećera u krvi zbog čega naše tijelo još više luči hormon stresa. Ukoliko osjetite potrebu za nezdravom hranom, upotrijebite tzv. metod zaustavljanja. Zapitajte se šta vas tjera da jedete tu hranu. Kada jednom spoznate uzrok to vam može pomoći da smanjite unos nezdrave hrane.

10. Nagradite sebe, ali - na odgovarajući način
Kada postignete svoje ciljeve, bez obzira na to da li su dugoročni ili kratkoročni, bitno je da priznate svoja dostignuća i nagradite se. Ipak, potrudite se da vaša nagrađivanje bude u skladu sa tim da vas gura dalje ka vašem cilju. Na primjer, nova sportska oprema je bolji izbor od čokoladne torte. Fokusiranjem na uspjeh održavate motivisanost ka postizanju cilja.

11. Pozitivna jutarnja rutina za dobar dan
Dobar početak dana daje psihološki podsticaj koji vam je potreban da biste nastavili da idete stazom zdravlja koju ste izabrali. Da biste dobro započeli dan, najbolje je da oformite pozitivnu jutarnju rutinu. Ovo je dio dana kada možete da meditirate, vježbate, pripremite zdrave obroke, itd.

12. Ne mjerite se na vagi
Nemojte postati opsjednuti brojevima jer to nije od pomoći, kaže Brosnan. Gubljenje težine podrazumijeva kompletnu promjenu životnog stila, a ne neku brzinsku promjenu, naglašava ona. Na gubljenje težine treba da gledate kao na dugoročan proces.

13. Žudnja za nezdravom hranom
Većina naših žudnji se bazira na našoj fiziologiji i navikama koje smo formirali. Evo nekih korisnih tehnika kako da to spriječite:

Pojedite to za čim žudite ali u manjoj količini i kontrolišite se. Odaberite zdravije alternative. Nemojte uopšte zadovoljiti svoju želju nego jednostavno izbjegavajte nezdravu hranu. Pijte vodu, skrenite pažnju na nešto drugo - na primjer, na vježbanje, pozovite prijatelja itd.

14. Vježbajte samodisciplinu
Samodisciplina je, u stvari, navika. Samokontrola je kao mišić kome su potrebni trening i jačanje. Svaki put kada odolite iskušenju, bliži ste uspjehu i jačate samokontrolu.

15. Potražite podršku
Istraživanje je pokazalo da ukoliko imate praktičnu, emotivnu i psihološku pomoć oko sebe, veće su šanse da ćete uspjeti u svom cilju. Podrška može biti u različitim oblicima, od toga da neko opere sudove kako biste vi mogli u šetnju nakon večere pa sve do prijatelja koji će vam se pridružiti u trčanju. Razmislite koji oblik podrške vam je najpotrebniji i potražite ga.

Pritisak okoline može negativno da utiče na vas pa se potrudite da se družite i provodite vrijeme sa ljudima koji razmišljaju slično vama.

lovesensa.rs

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.