Vaginu od infekcije obično čuva bezbojni sekret tako što vlaži sluzokožu i stvara blago kisjelu sredinu koja sprečava bujanje normalne populacije mikroorganizama. Svaka promjena ovih uslova - na primjer, poslije uzimanja antibiotika - može izazvati bujanje gljivice Candida albicans.
Simptomi uključuju svrab, osjetljivost, bol i gust, bijeli sekret. Bakterijska vaginoza je posljedica bujanja jedne ili više vrsta bakterija koje su inače prisutne u vagini. Može izazvati sivkast sekret neprijatnog mirisa. Vagina i stidnica mogu da svrbe, peckaju i upale se. Bakterijska vaginoza tokom trudnoće povećava rizik od preranog porođaja. Mikroorganizmi mogu prouzrokovati i trihomonijazu, gonoreju ili hlamidijalnu infekciju, koje se sve mogu prenositi polnim kontaktima. Ovi poremećaji mogu da izazovu zelenkastožut sekret.
Intimna higijena kao prevencija
Mogući uzroci crvenila, svraba i bola (vaginitisa) su dijabetes, hormonalne promjene tokom trudnoće i reakcije na hemijske materije u sapunu, pjenušavim kupkama i drugim toaletnim proizvodima ili deterdžentima za veš. Poslije menopauze dolazi do smanjenja količine estrogena, što isušuje i istanjuje vaginalnu sluzokožu, a to izaziva bol ili neprijatnost pri polnim odnosima. Da biste se zaštitili od ovog neprijatnog oboljenja, redovno održavajte intimnu higijenu, a genitalije brišite čistim peškirom. Izbjegavajte vrele kupke i tuširanja i nemojte sjediti u kadi duže od 15 minuta. Ne upotrebljavajte parfimisane sapune, pjenušave kupke i druge dodatke za kupanje. Nosite pamučno donje rublje i čarape. Izbjegavajte tijesne pantalone, ali i deterdžente za rublje koji sadrže enzime. Poslije upotrebe toaleta obrišite se sprijeda prema pozadi kako biste spriječili prenos mikroorganizama iz crijeva u vaginu.
Liječenje i ishrana
Da biste umirili nadraženost, sjedite u kadi u plitkoj vodi u koju ćete dodati čaj od mješavine kamilice, mišjakinje, kanadske žutike, nevena i majčine dušice. Ublažite svrab pranjem genitalnog područja čajem od mišjakinje, koji djeluje blago protivupalno. Mogu biti korisni i vučji korijen i kineska angelika, koji uravnotežavaju hormone. Ojačajte imuni sistem zdravom ishranom kako biste se lakše borili protiv infekcije. Uključite mnogo namirnica bogatih beta-karotenom, folnom kisjelinom, flavonoidima, gvožđem, magnezijumom, cinkom, esencijalnim masnim kisjelinama i vitaminima B, C i E. Ograničite uzimanje zasićenih masti, šećera, mesa i kofeina - oni oslobađaju šećer, što podstiče lučenje insulina, a i podstiču razmnožavanje kandide. U ishranu uključite ulja bogata monozasićenim mastima, npr. maslinovo ulje, koje djeluje protiv kandide. Ako ste prošli menopauzu, uključite u redovnu ishranu soju i proizvode od soje. Ove namirnice sadrže biljne hormone koji mogu da pomognu kod suve vagine.
Stil
Komentari