Četiri tajne Japanki za vitkost i dobar osjećaj
Ilustracija

Kad se spoje tijelo i duh

Četiri tajne Japanki za vitkost i dobar osjećaj

Ketrin Gronor je serifikovani nutricionista, i jedan dio života provela je u Japanu. Ovo je njena priča o tome kako je uz pomoć četiri trika koje je naučila gledajući japanski stil života, smršala 20 kg. Priča je prvobitno objavljena na sajtu Elitedaily.com.

“Kada sam se prvi put preselila u Tokio, imala sam 20 kg viška. Ispričala sam svoje brige jednoj dami iz Japana, mojoj komšinici i njen odgovor me je zaista zbunio. “Okupaj se u toploj kupki. To će pomoći,” rekla je. Topla kupka? U to vrijeme nisam imala pojma o čemu priča. 

Držala sam se stroge dijete, mučila sam se vježbanjem, i nisam mogla da prestanem da mislim da se ne trudim dovoljno. Ali kada sam promijenila stav prema svom tijelu, to mi je pomoglo da izgubim 20 kg. I to je bio samo „propratni efekat“ mog novog načina života, a ne njegova svrha. 

Mislim da suviše pažnje posvećujemo proteinima i kalorijama, gubimo pogled sa najvažnije stvari: naše tijelo želi prirodno zdravlje, a mi samo treba da ga saslušamo. 

Sada pomažem ljudima da ostanu zdravi koristeći svoje znanje nekih aspekata istočnjačkog načina života. Ako želite da izgledate fit i da se osjećate dobro, trebalo bi da imate ova 4 pravila na umu. 

1. Ako vježbate kao sumo rvač, izgledaćete kao sumo rvač. 

Shvatila sam da nije stvar u tome šta radiš, nego kako nešto radiš, i to kada sam vidjela turnir u sumo rvanju po prvi put u životu. 

Sumo rvač ne doručkuje. Ujutru odmah kreće sa napornim vježbama, ima obilan ručak a nakon toga spava. Probudi se i ponavlja cijelu rutinu još jednom. 

Vježbala sam kao luda, i to je učinilo da izgledam kao zvijer. Nije bilo bitno što sam se zdravo hranila pošto su porcije bile prevelike… Ispostavilo se da stvaram mišiće ali i dobijam masne naslage u isto vrijeme. 

Kada toliko vježbate, da jedva dolazite do daha, a poslije treninga osjećate nevjerovatnu glad, to je znak da nešto ne radite kako treba. 

2. Toplina je život. 

„Energija hrane“ jedan je od popularnih pravaca na Zapadu a koji je zasnovan na istočnjačkom principu: toplina je život. 

Smatra se da pravac u kome biljke rastu daje određenu vrstu energije tim biljkama, koja se prenosi nama kada ih jedemo. Hrana odnosno biljke koje se uzgajaju ljeti, imaju za cilj da nas ohlade, tako da se prilagodimo vrućini. A za hranu koja se uzgaja zimi smatra se da nas grije i smiruje. 

Tako na primjer ako suviše konzumiramo sirovo voće i povrće, to je s jedne strane zdravo i ima efekat detoksikacije, a s druge strane, smatra se da previše hladi naše tijelo. Japanci vjeruju da tijelo treba stalno umjereno zagrijavati, zato ih skoro pa nikada ne možete vidjeti da u restoranu naručuju samo salatu. 

3. Nezdravo je piti tečnosti tokom obroka. 

Japanci nikada ne piju ništa za vrijeme obroka. Prvo, tečnost rashlađuje tijelo. Drugo, nije dobro za sistem za varenje. Naučnici objašnjavaju da voda neutrališe kisjelinu koju želudac proizvodi da bi svario hranu. Kao rezultat toga, našem tiijelu je potrebno više energije da završi proces i zato želimo da jedemo ponovo. 

Zato Japanci vole toplu supu, tako da obezbjeđuju tijelu dovoljno tečnosti. 

4. Topka kupka produžava život. 

Nakon tople kuke uvijek se osjećamo smireno, mišići su opušteni, a poboljšava se cirkulacija krvi. Kada se okupate u kadi, makar dvaput mjesečno, to pomaže i našem digestivnom sistemu. 

Voda bi trebalo da bude od 38-40 stepeni, i to će poboljšati cirkulaciju krvi. 

Navikli smo da mislimo da je gubitak težine borba protiv kalorija, s toga, neki bi mogli da smatraju ove savjete čudnim. Ali pogledajte Japance: Cijela nacija izgleda sjajno, čak i kada ostare, a poznati su i po svojoj dugovječnosti. Možda ne treba izmišljati toplu vodu, zašto ne bismo samo pratili pravila onih koji znaju kako da žive u harmoniji?“ 

Bizlife

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.