Nakon ovoga više nikada nećete zadržavati kijanje
Ilustracija

Nakon ovoga više nikada nećete zadržavati kijanje

Ako zaustavimo kijanje, taj pritisak se vraća u neki drugi dio tijela koji može da strada.

Jedan je to od obrambenih mehanizama našeg organizma pomoću kog izbacujemo bakterije i viruse iz nosa. Dok kijamo, vazduh kroz naše nozdrve leti brzinom do 160 kilometara na sat. 

Ako zaustavimo kijanje, taj pritisak vraća se u neki drugi dio tijela koji može da strada. 

To je jak refleks i može prouzrokovati oštećenje bubne opne i može doći do povećanja pritiska iza očnih jabučica pa se mogu raspući krvne žile u očima, objašnjava njujorški ljekar Erih Vot za "Business Insider". Može uticati i na gubitak sluha i podstaći jake vrtoglavice, piše HowStuffWork 

Zadržavanje kijanja može dovesti i do oštećenja dijafragme, a u najgorem slučaju dolazi do moždanog udara, što može biti smrtonosno.

Večernji.hr

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.