Posljednja crnogorska virdžina: Sebe smatrala muškarcem, a sestre su je tretirale kao brata (VIDEO)
Foto: YouTube Screenshot

Posljednja crnogorska virdžina: Sebe smatrala muškarcem, a sestre su je tretirale kao brata (VIDEO)

U pojedinim zabačenim selima Balkana još od srednjeg vijeka važe čudni običaji. Kada bi glava stroge patrijarhalne porodice umrla ne ostavivši za sobom muškog nasljednika, jedna ćerka bi postajala muškarac, piše britanski Gardijan.

Ona se oblači kao muškarac. Dozvoljeno joj je da puši i druži se s muškarcima u seoskoj kafani. Ona može da nosi oružje. Ipak, te privilegije su skupe. Ona mora da se zakune na čednost. 

Njen zavjet celibata i obećanje da će čuvati majku, sestre i imanje porodice predstavljaju doživotni izbor. U mnogim slučajevima, to je ujedno i jedini način da žena naslijedi porodično bogatstvo. 

U maju je takozvana virdžina iz Crne Gore preseljena iz sela u blizini Šavnika u dom za stara lica koji se nalazi u primorskom mjestu Risan, zbog slabog zdravstvenog stanja. 

Stana Cerović rođena je 1936. i bila je najmlađe dijete u porodici s pet djevojčica i dvojicom dječaka. Njena braća umrla su još u djetinjstvu. 

Još kao dijete, obećala je ocu da se nikad neće udati i da će brinuti o porodici. Cijelog života družila se s muškarcima. Počela je da puši u petoj godini, a da radi s ocem u polju u sedmoj. Otac ju je naučio i da puca. 

“Sebe je smatrala muškarcem, a njene sestre su je tretirale kao brata”, prisjeća se njena rođaka Mara Cerović. 

Stana se nikad nije oblačila u žensku odjeću. Tradicionalno “ženske poslove” poput pranja veša i čišćenja, radile su njene sestre. Oduvijek je bila “muško u porodici”. 

Njena porodica kaže da je sebe uvijek smatrala privilegovanom, a ne uskraćenom za ženski identitet. Uvjerenje da je za ženu čast da zauzme ulogu muškarca osnova je ovog običaja već vjekovima. 

Ali sada, u osamdesetoj godini života, Stana Cerović polako gubi snagu. Primorana je da proda većinu krava, nakon što ju je jedna od njih povrijedila prije godinu dana. 

Televizijska reportaža o Staninom životu bila je vrlo gledana u Crnoj Gori i sada mnogi nude pomoć. Lokalne vlasti su joj omogućile da dođe u starački dom, a finansijsku pomoć građana je odbila. 

Ovi arhaični običaji potiču iz planinskih sela Crne Gore, juga Kosova i sjevera Albanije 15. vijeka. Neki dijelovi Dalmacije takođe su ih usvojili. 

Virdžine bi sjekle kosu, oblačile se u mušku odjeću, a nerijetko i mijenjale imena u muška. Mnoge su usvajale i muške manire i pokrete. 

Američki fotograf Džil Peters putovao je sjeverom Albanije 2012. i zabiležio jedinstvenu kolekciju portreta virdžina kako bi dokumentovao ovaj fenomen koji nestaje. 

Običaj opstaje još u Albaniji, ali je izumro u Dalmaciji i Bosni, a prolazi mu vrijeme i u Crnoj Gori. 

Roman “Sworn Virgin” albanske spisateljice Elvire Dones objavljen u Londonu 2007. prati život žene koja, uz pomoć sestre, uspijeva da se poveže sa svojim ženskim identitetom izgubljenim u zakletvi. Italijanska rediteljka Laura Bispuri snimila je i film na osnovu te knjige 2015. 

Za razliku od heroine romana, Stana Cerović ne žali zbog svoje odluke. Njena posljednja želja je, kako kaže, da je se sjete na porodičnom groblju kao jedinog preživjelog sina njenog oca.

B92/Gordana Knežević

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.