Preljuba nam je u genima
Ilustracija

Monogamija. Šta je to?

Preljuba nam je u genima

Zbog što kvalitetnijeg potomstva i potrebe da se što lakše produži ljudska vrsta, u naše gene urezao se promiskuitet.

Koliko god mi željeli da pobjegnemo od toga, čini se da nam je varanje ipak u prirodi. Doktor Kristofer Rajan, jedan od autora knjige “Sex at Dawn: The Prehistoric Origins of Modern Sexuality”, tvrdi da je promiskuitet upisan u ljudske gene, dok je monogamija stigla kasnije i nije se “primila” kod svih.

- Seksualna monogamija u ljudsko društvo je stigla nakon poljoprivredne reforme i pojave privatnog vlasništva, ali ona nije promijenila ljudsku prirodu – ističe dr Rajan koji je čitav svoj naučni rad posvetio analizi ljudske seksualnosti.

Analizirajući seksualno ponašanje primata, ali i samih ljudi, dr Rajan je zaključio da je ljudska seksualnost evoluirala, kao i mnoge druge ljudske osobine. Danas je, kako pojašnjava, cilj seksualnosti emotivno zbližavanje, a ne rad na potomstvu, kao što je to bilo prije.

Upravo zbog potomstva u naše gene urezao se promiskuitet, kako bi se lakše nastavila ljudska vrsta. Danas pak društvo priznaje isključivo monogamiju koja, kako ističe dr Rajan, ljudima uopšte nije prirođena.

- Monogamija nije laka i nije za svakoga. Oni koji tvrde da nisu rođeni za monogamiju vjerovatno ne lažu jer većina sisara nije monogamna – naglašava dr Rajan.

 

(Izvor: Telegraf.rs)