Karl Marks, njemački filozof, sociolog, pisac i ekonomista, novinar, i jedan od osnivača komunizma.
Marks se rodio 5. maja 1818. godine u mjestu Tier, gradiću smještenom u Kraljevini Pruskoj. Imao je privatno školovanje dok nije krenuo u Srednju školu Trier, čiji je direktor bio prijatelj njegovog oca.
Iako je Karl Maks htio da studira filozofiju, njegov otac je mislio da Karl treba da bude pravnik, zbog čega se Marks nikad u potpunosti nije posvetio učenju koliko je zapravo mogao. Zbog loših ocjena morao se premjestiti na Univerzitet u Berlinu i tu počeo da uči filozofiju.
Marks se dosta rano u svom životu počeo baviti određenim tezama koje neki još i danas smatraju radikalnima. Naime, njegovo glavno djelo “Kapital” sastoji se od tri knjige koje se sve bave ekonomskom problematikom. Tu treba izdvojiti “Njemačku ideologiju” te “Manifest Komunističke partije”.
Svojim razmišljanjem uticao je na Lenjina, Staljina, Fidela Kastra, Če Gevaru, Deborda i mnoge druge.
"Ako prilike čine čovjeka, onda valja prilike učiniti ljudskim".
"Revolucije su lokomotive istorije".
"Bez suprotnosti nema napretka: to je zakon koji je civilizacija do sada slijedila".
"Demokratija je riješena zagonetka svih ustava".
"Despotizam vidi čovjeka uvijek lišenog dostojanstva".
"Ljudi se utapaju u glibu prostog života pred njegovim očima i za njega samoga".
"Kao što vjeroispovijest ne stvara čovjeka, nego čovjek vjeroispovijest, tako i ustav ne stvara narod, nego narod ustav".
"Filozofi su svijet samo različito tumačili, ali radi se o tome da se svijet izmijeni".
"Istorija cijelog dosadašnjeg društva jeste istorija klasnih borbi".
"Istorija se uvijek ponavlja dvaput; prvi put kao tragedija, drugi kao farsa".
"Jedina misao despotizma jeste preziranje čovjeka, oduzimanje čovjeku čovječnosti; i ta misao ima pred mnogim drugim mislima tu prednost, što je ujedno i činjenica".
"Religiozni odraz stvarnog svijeta može se izgubiti tek onda kad odnosi praktičnog svakodnevnog života budu iz dana u dan pokazivali ljudima prividno razumne odnose među njima i prema prirodi".
"Religija je samo iluzorno sunce koje se kreće oko čovjeka dotle dok se on ne kreće oko sebe samoga".
"Revolucijama je zapravo potreban jedan pasivan elemenat, materijalna osnova. Teorija se ostvaruje u jednom narodu samo ukoliko odgovara ostvarenju njegovih potreba.
"Sa stalnim opadanjem broja kapitalističkih magnata koji nasilno prisvajaju i monopoliziraju sve prednosti tog preobražnog procesa raste masa bijede, pritiska, ropstva, degeneracije i eksploatacije, ali i revolt radničke klase koja stalno nabujava i koju sam mehanizam kapitalističkog procesa proizvodnje školuje, ujedinjuje i organizuje.
Kapitalov monopol postaje okov za način proizvodnje koji je s njim i pod njim procvjetao. Centralizacija sredstava za proizvodnju i podruštvljavanje rada dostižu tačku na kojoj više ne mogu podnositi kapitalističku ljusku i razbijaju se. Kuca posljednji čas kapitalističkog privatnog vlasništva. Eksproprijatori bivaju eksproprisani".
Izvor:(Vijesti)