Ne samo da namirnice neće ostati svježe, već mogu uništiti ukus hrane koja se tamo nalazi. Što se tiče, na primjer, luka, u frižideru, to će definitivno uticati na druge namirnice, ističe istraživanje Instituta Good Housekeeping.
U vodiču Devet stvari koje ne bi trebalo držati u frižideru, Institut upozorava da porast temperatura može dovesti do toga da frižider bude prepunjen hranom i pićem u želji vlasnika da očuva svežinu hrane: „Tokom ljeta, naši frižideri su pretrpani raznim namirnicama, a postoje neke koje treba zauvijek iseliti odatle“.
Postoje namirnice, ističu stručnjaci, koje mnogi drže u frižideru, a koje bi mnogo duže trajale ukoliko bi se čuvale na sobnoj temperaturi.
Hljeb se brže suši u frižideru bez vazduha nego na sobnoj temperaturi. Da bi ostao svjež, hljeb treba čuvati na suvom mjestu, na sobnoj temperaturi.
Luk bi trebalo držati u suvoj prostoriji u mraku, da bi se izbjeglo klijanje. U frižideru njegov miris može da pokvari drugu hranu.
Takođe, bijeli luk treba čuvati na suvom kako bi trajao duže. Frižider nema nikakvu funkciju u očuvanju svježine te namirnice.
Avokado čuvajte u tamnoj kesi
Najbolje je čuvati avokado u otvorenoj, papirnoj, tamnoj kesi, kako ne bi prebrzo istrulio. Ako, pak, želite da ubrzate proces sazrijevanja, stavite avokado u posudu sa voćem pored banana.
Što je paradajz hladniji, ima veće šanse da izgubi prirodni ukus. Najuksniji paradajz je onaj koji se čuva na sobnoj temperaturi.
Jedina hrana koja se nikada ne kvari, tako da nema potrebe da bude bilo gdje osim u na kuhinjskoj polici ili u ormariću, je med.
Med, jedina hrana koja se nikada ne kvari
Neisječena dinja ne traži da se čuva na hladnom, a čim je isjeckate, umotajte posudu sa parčićima u foliju i stavite ih u frižider – ali ne prije.
Iako neki insistiraju na tome da se kafa čuva na hladnom, ona zapravo apsorbuje mirise drugih namirnica iz frižidera. Najbolje je čuvati je u hermetički zatvorenoj posudi.
RTS/Dejli Mejl
Komentari