Sudeći po brojnim eksplozijama koje svakodnevno odjekuju duž obale od Čanja do Utjehe krivolovcima na ovoj lokaciji posao cvjeta i ne odustaju tek tako od brze i lake zarade. Opomena im nijesu ni tragedije kojima se najčešće okončaju ulovi, a ne prezaju ni od toga da li će ih nadležni zateći u opasnom poslu. Ne obazirući se na to što aktiviranjem eksploziva dovode u opasnost svoj i tuđe živote, krivolovci na ovom potezu u poslednje vrijeme dinamitom ne love samo uz obalu, već i na otvorenom moru. U tim pohodima, osim ribe ubijaju i riblju mlađ, a u prečniku od nekoliko stotina metara uništavaju i ostali živi svijet u moru i istovremeno narušavaju biodiverzitet.
Zimski dani, pogotovu oni puni oblaka, idealno su vrijeme za „dinamitaše“. Obilaze uvale i škrape, slabo pristupačne, talasaju vodu, ubijajući ribu koja najčešće završava na trpezama poznatih restorana crnogorskog primorja.
Eksplozivne naprave se lako nabavljaju, nijesu skupe, a zarada od ubijene ribe je prilična. Zato je sve više mladih bez posla koji se bave nedozvoljenim biznisom.
Naš sagovornik koji je i sam ranije na ovaj način zarađivao za život, a koji je želio da ostane anoniman, naglašava da se ulov ribe dinamitom toliko odomaćio na ovom području da se maltene može svrstati u jednu od ribarskih disciplina, pa se ribari dijele na one koji love udicom, mrežom i dinamitom.
– S pravom se može reći da je ulov ribe dinamitom tradicija koja se prenosila s koljena na koljeno, a uglavnom se na ovaj način lovi na lokacijama Ujtin potok, Ademov Kamen i Dušnik. Riba se ubija sa obale, u zavisnosti o kojoj vrsti se radi. Recimo, ako neko hoće da ulovi zubatac, mora prvo da ubije riblju mlađ koja je mamac. S obzirom na to da ga je teško ubiti, dinamit se mora baciti na nekih četiri metra od njega – objašnjava sagovornik.
Kaže da se salpa lako ubija, a najviše je skakavice, dok se gofovi uglavnom love u „šarak murvi i trešanja”.
– U lov se kreće u svitanje, a lovci se rasporede po brodu, uzmu dva špigla (ogledala) i čekaju izvidnicu, odnosno dva najviša gofa koja uvijek idu ispred jata od njih pedesetak, koje dolazi desetak minuta kasnije. Kad ribar špiglom obavijesti onog na drugoj strani ubiju se dva gofa i čeka ostatak – objašnjava naš sagovornik i dodaje da su na meti domaćih dinamitaša uglavnom skakavica mještanka i crnjaka. Ova riba se kreće u jatu i ulovi se u prosjeku od 1.000 do 2.000 kilograma.
– Gof je nekada bila glavna hrana mnogim porodicama, ali su se lovile i druge vrste ribe. Takođe, znam i mnoge koji su od krivolova živjeli i ranije, a to rade i danas. Riba ubijena dinamitom najbolje se prodaje ribljim restoranima u Petrovcu – priča on.
Kako bi ulovili što veće količine ribe, krivolovci pribjegavaju raznim metodama, a među najupečatljivijima je lov pomoću kostiju i iznutrica koje se ubacuju i more. Jata riba preko noći privuče miris, a potom na scenu stupaju iskusni dinamitaši i ribe ne fali.
S druge strane, oni koji imaju barke love na pučini i u toj situaciji je potrebna mala količina dinamita. Uglavnom se lovi iza gatova u Luci Bar jer se sa tog mjesta ne čuje eksplozija.
„Marmeladom” na jata
Naš sagovornik pojašnjava da se u se najčešće koristi „marmelada”, odnosno privredni eksploziv kojim se lako rukuje i do kojeg se može doći na gradilištu i kamenolomu.
– „Marmelada” je otporna na vodu, a opremljena je štapinom i mićom koja aktivira kapislu. Kako bi dobio na jačini, ovakvim eksplozivom se najčešće napuni boca od koka-kole ili konzerva. Kada se baci u more, od detonacije strada sve u prečniku od 15 do 20 kvadrata. Od „marmelade” stradaju i krivolovci, kada onaj koji je priprema načini kratak štapin, pa mu eksplodira u ruci – priča naš sagovornik.
Zečeva ploča
Krivolovaca ima i u Čanju, na lokaciji Zečeva ploča, potom na rtu Ratac i Crnom Rtu, a Barani su ranije išli u ribolov na lokaciji Skočiđevojka kod Petrovca.
– Na Zečevoj ploči se čekaju gofovi i skakavica crnjaka, a dinamit se baca sa obližnjeg kamenja. Na tom potezu love samo mještani Čanja i to je od davnina nepisano pravilo. Majstori su za gofa, a sam sam jednom davno sa prijateljem iz Čanja ubio dva gofa teška po 42 kila – kaže naš sagovornik.
Riba „kažnjava” krivolovce
Osim dinamitaša, u krivolovu najčešće stradaju i oni koji se slučajno zateknu na mjestu eksplozije.
– Dosta je ljudi ginulo u krivolovu ili su ostajali invalidi. Ostala mi je u sjećanju priča o vađenju eksploziva iz starih njemačkih granata iz Drugog svjetskog rata, koji je jako skup i teško ga je i rizično izvaditi iz granate. Mještanin koji je to pokušavao u dvorištu kuće raznesen je u ekspoloziji, a samo čudo je povreda spasilo njegovog sina koji se u tom trenutku nalazio na kraju dvorišta – prisjeća se on.
Naglašavajući kako riba zapravo „kažnjava” krivolovce sjeća se i situacije u kojoj je stradao jedan sugrađanin.
– Gofa kojeg je ulovio ekspolozivom uhvatio je za škrgu i ponio. Međutim, kada su došli do jedne litice, gof se iznenada trznuo i krivolovac je zajedno sa njim pao sa litice i mjestu ostao mrtav – priča naš sagovornik.
(Izvor:Dan)