Poređenja radi, navodi da je prema podacima Evropske komisije gubitak sredstava zbog korupcije u Evropi na godišnjem nivou oko 120 milijardi eura.
- Još nismo uspostavili transparentnost i mehanizme pravne države, što je jedini način za efikasnu borbu protiv korupcije u malim državama i zatvorenim privredma - iznio je Klemenčič svoje mišljenje Slovenačkoj televiziji.
Dodao je da se dolazak na vlast još shvata kao mogućnost za raspolaganje javnim dobrima i ukazao da, umjesto da je držva uspostavila nultu stopu tolerancije prema korupciji, još postoji nulta stopa rizika za one koji su u korupciju upleteni da će biti zbog toga biti i osuđeni.
- Studija koju je napravio Ekonomski fakultet u Ljubljani pokazuje da politički postavljeni članovi uprava i nadzornih odbora državnih firmi smanjuju njihovu poslovnu efikasnost - rekao je Klemenčič i kao najrizičnija polja za korupciju naveo djelovanje banaka i investicije u energetiku.
Izvještaj komisije koju vodi, podsjeća Hina, početkom godine je pokazalo da su predsjednici dviju najvećih političkih stranaka, Janez Janša i Zoran Janković, u svojim imovinskim karticama nepravilno prikazali stvarno stanje imovine.
Oni su to demantovali, ali je čitav slučaj podstakao političku krizu koja je dovela do izglasavanja nepovjerenja Janšinoj vladi i imenovanja Alenke Bratušek za mandatara za sastav nove vlade.
Klemenčič je upozorio da će se vrlo brzo pokazati da li je nova vlada spremna za sistemske mjere u borbi protiv korupcije, ili će ostaviti da "stvari teku kao do sada".
(Izvor:RTCG)