To može da ostavi kratkoročne posljedice poput probavnih problema, ali i da dugoročno našteti našem zdravlju.
1. Celer.
Uglavnom ga koristimo za kuvanje supe i čorbe ili za pire i salate. Nakon kuvanja celer obavezno treba izvaditi iz supe i pojesti ga svježeg. Sadrži hranljive materije koje postaju toksične usljed ponovnog zagrevanja.
2. Јaja.
Takođe spadaju u grupu rizičnih namirnica. Nikada ne podgrevajte tvrdo kuvana jaja, kajganu ili musaku s prelivom od jaja. Kao i većinu drugih namirnica, najbolje ih je pojesti svjže pripremljene. Smiju da se čuvaju u frižideru i pojedu hladne.
3. Špinat.
Stručnjaci preporučuju da kuvani špinat pojedete odmah nakon pripremanja i ne ostavljate ga za kasnije, a pogotovo ne za dan poslije. On sadrži visoki procenat hranljivih materija koje se usljed stajanja, ali i ponovnog podgrijevanja pretvaraju u kancerogene i opasne za naše zdravlje.
4. Krompir.
Većinu nas odmalena su učili da se krompir nikada ne podgrijava i ne ostavlja za dan poslije. Bili su u pravu. Naime, radi se o izrazito zdravoj namirnici koja gubi sve svoje hranljive materije tokom zagrijevanja, ali i postaje toksična. Ako pripremate varivo za nekoliko dana, ne stavljajte u njih krompir.
5. Gljive.
Јedu se odmah nakon pripreme. Podgrijavanje mijenja sastav proteina u gljivama zbog čega može doći do raznih probavnih problema. Takođe, mijenjaju svoj ukus. Zabrana podgrijevanja vrijedi i za supe, rižota i sva druga jela u kojima se nalaze gljive.
Nezavisne novine
Komentari