Kao prirodni lijek kaki je jako cijenjena biljka. Svjež plod ili sok kaki jabuke uzimamo za liječenje zatvora i upale crijeva, hemoroida, bolesti želuca, a može pomoći i protiv visokog krvnog pritiska.
Ljekovito djelovanje japanske jabuke na naš organizam
List japanske jabuke koristimo kao dobar adstrigent, što znači da list biljke dobro zateže tkivo u našem organizmu. Plod ima veliku nutritivnu vrijednost i dobra prirodna ljekovita svojstva te se preporučuje kao antitusik, adstrigent, laksativ i stomahik. Svjež plod ili sok uzimamo za liječenje bolesti crijeva kao što su hronična konstipacija, upalna stanja i infekcija crijeva. Takođe dobar je prirodni lijek kod poremećenog varenja i pražnjenja naročito za vrijeme putovanja ili promjene klime.
Bolesti želuca također liječimo uz pomoć jabuke. Kod prehlađenog želudca, gastroenteritisa, loše probave želuca te loše probave inače, pomoći će nam japanska jabuka. Dobra i za liječenje hemoroida, bolesti jetre i žuči te za liječenje proliva.
Osušeni zreo plod dobro je ljekovito sredstvo za liječenje komplikacija sa bronhima i to naročito kod suvog kašlja. U tom slučaju uzimamo prašak od suve jabuke. Mladi izdanci grana djeluju kao adstrigent i stiptik, svježe istisnuti sok dobar je kod liječenja visokog pritiska a cvjetne čašice su dobre za liječenje štucavice. Jabuka je odličan lijek za oboljenje nervnog sistema i za jačanje imuniteta.
Japansku januku možete iskoristiti kao prirodni lijek i na ovaj način
Ogulite jabuku ostavite da odstoji na suncu i preko noći. Ona će poprimiti spolja bijelu boju, a takvu je valja koristiti u terapiji za liječenje raznih parazita u crijevima (antihelmetik), za zaustavljanje krvarenja (antihemoragik), za liječenje kašlja (antitusik) te za liječenje visoke tjelesne temperature tijela ili navale vrućine u glavu ili tijelo (valunzi).
Novija istraživanja samo potvrđuju ljekovito djelovanje biljke na metabolizam masnoća, kao što su holesterol i trigliceridi, te da ima i antitumorno djelovanje.
U tradicionalnoj kineskoj medicini, vjeruje se da reguliše energiju. Preporučuje se kao energetski bogata hrana kod slabosti organizma.
Važno je znati da neoljušteni plod jabuke, zbog sadržaja tanina, sa ostalim sadržajem u organima za probavu može dovesti do formiranja biljnih kamenaca u probavnom sastavu, koji se kasnije moraju izvaditi operativnim putem u preko 90% slučajeva.
Ovi poremećaji se pojavljuju u obliku epidemija u područjima u kojima jabuka prirodno uspijeva. Takođe, nikada ih ne treba jesti na treba jesti na prazan stomak.
Antena M
Komentari