Deset miliona za filtere koji nijesu radili
Termoelektrana

Postavljeni prije tri godine

Deset miliona za filtere koji nijesu radili

Rekonstrukcija filtera na TE Pljevlja obavljena prije tri i po godine, nije omogućila Pljevljacima da udišu čistiji vazduh. Naime, Plan kvaliteta vazduha koji je Vlada uradila za najsjeverniju crnogorsku opštinu, pokazao je da je srednja dnevna koncentracija suspendovanih čestica u novembru 2011, godine bila pet puta veća od dozvoljene granične vrijednosti, dok najveća srednja koncentracija sumpor dioksida, koja je izmjerena 4. maja, bila 14 puta veća od dozvoljene!

PLJEVLJA - Dobro je što filteri na pljevaljskoj Termoelektrani konačno rade, ali nije dobro što za njihov nerad godinama i decenijama unazad niko nije snosio nikakve posljedice, ocijenio je za Dnevne novine Milorad Mitrović, predsjednik pljevaljske ekološke NVO Breznica.

Crnogorska Elektroprivreda saopštila je krajem prošle sedmice “da je finalnom rekonstrukcijom elektrofiltera u Termoelektrani smanjila koncentraciju čestica u dimnim gasovima na svega 20 do 25 miligrama po metru kubnom, što je znatno i ispod EU standarda koji propisuju graničnu vrijednost od 50 miligrama”.

Međutim, Mitrović je podsjetio da je rekonstrukcija filtera obavljena prije tri i po godine, krajem 2009. ali i da sve do, kako je EPCG navela “finalne rekonstrukcije” filteri nijesu radili po projektovanim parametrima. “Emisija čvrstih čestica nekoliko je puta prelazila dozvoljene granične vrijednosti i nakon rekonstrukcije”, tvrdi Mitrović. Do istih podataka su i došle Dnevne novine uvidom u Vladin dokument Plan kvaliteta vazduha za opštinu Pljevlja gdje su dati rezultati mjerenja za 2010. i 2011. godinu.

“Na osnovu dostavljenih podataka o mjerenju zagađujućih materija u dimnom gasu iz TE Pljevlja uočava se da su suspendovane čestice kao mjesečne i kao srednje dnevne vijednosti prelazile dozvoljenu graničnu vrijednost emisije. Konstantno povećanje zapaža se od oktobra 2010. godine i tokom cijele 2011. godine. U novembru 2011. godine srednja dnevna koncentracija suspendovanih čestica prelazila je granične vrijednosti emisije oko pet puta”, navodi se u dokumentu.

Koncentracije sumpor dioksida i azotnih oksida takođe su prelazile dozvoljene granične vrijednosti.

“U 2011. godini mjesečne srednje vrijednosti sumpor dioksida su preko deset puta prelazile dozvoljenu graničnu vrijednost. Najveća srednja dnevna koncentracija sumpor dioksida izmjerena je 4. maja, oko četrnaest puta veća od dozvoljene ili 5.586 miligrama u metru kubnom”, precizira se u dokumentu Plan kvaliteta vazduha.

Koncentracije azotnih oksida prelazile su mjesečne srednje vrijednosti u januaru, martu, julu i decembru 2010. godine, a 2011. godine u januaru, februaru, martu i decembru. Jedino je emisija ugljenmonoksida bila u okviru dozvoljenih graničnih vrijednosti.

“Ovi podaci pokazuju da za deset miliona eura koliko je koštala rekonstrukcija elektrofiltera ništa nije urađeno i da se zagađenje od strane TE nije smanjilo. Za to kao i za utrošene pare za rekonstrukciju filtera, koliko mi je poznato, niko nije snosio posledice. Da se ovako nešto desilo u nekoj od zemalja EU sigurno bi bio stavljen katanac na TE dok se ne riješi problem”, kazao je Mitrović zapitavši se kada je urađena finalna rekonstrukcija koju u saopštenju pominje EPCG.

On je podsjetio da Elektrana nije prekidala rad, napominjući da pretpostavlja da su se zahvati na filterima mogli izvesti jedino ukoliko su oni bili isključeni. Mitrović je upitao ko je to dozvolio i koliko je taj proces trajao, pozvavši A2A da i u Pljevljima i Crnoj Gori posluje na način na koji to radi u matičnoj državi. “Neka rade odgovorno i u skladu sa zakonom, a ne da uništavaju pljevaljski vazduh, zemljište i vode”, rekao je Mitrović

Truju pijaću vodu

On tvrdi da su aktivnosti TE po pitanju voda, zemljišta i deponije Maljevac “van svake ozbiljne kontrole i sankcija”. Mitrović tvrdi da je voda rijeke Vezišnice nakon postrojenja potpuno mrtva rijeka. On je konstatovao da nigdje u svijetu ne postoji sistem u kojem se pijaća voda bogata kiseonikom dovodi u postrojenje, zagađuje i bez ikakvog tretmana ispušta u vodotok. “Praksa u svijetu je da zagađivač uzima vodu ispod postrojenja i vraća je u ponovni proces, a ispušta samo višak koji ni u kom slučaju ne smije biti prekomjerne Ph vrijednosti i zaprljanosti”, upozorava Mitrović. Jedino što je EPCG uradila u Pljevljima, prema njegovim riječima, je rekonstrukcija i izgradnja puta do groblja za mještane sela oko TE. “Možda su taj posao nesvjesno finansirali, ali mislim da to najbolje govori o njihovom ukupnom odnosu prema ovoj sredini”, zaključio je Mitrović

(Izvor:Dnevne novine)