Crnogorske majke imaju najviše povjerenja u svoju sposobnost da doje
Ilustracija

U odnosu na zemlje regiona

Crnogorske majke imaju najviše povjerenja u svoju sposobnost da doje

Štetne bolničke prakse predstavljaju glavnu prepreku majkama da doje svoje bebe u prvih šest mjeseci njihovog života, a u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, rezultati su istraživanja koje je u Crnoj Gori sproveo SteadyHealth.

Nezavisna zdravstveno-informaciona mreža SteadyHealth je sprovela veliko istraživanje o dojenju na teritoriji Crne Gore, Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koje je ukupno obuhvatilo 1000 majki. 

U anketi u kojoj  je učestvovalo 200 majki iz Crne Gore, SteadyHealth je utvrdio da štetne bolničke prakse predstavljaju glavnu prepreku majkama da doje svoje bebe u prvih šest mjeseci njihovog života, a u skladu sa preporukama Svjetske zdravstvene organizacije. 

Iako skoro 97 procenata crnogorskih majki počne da doji, samo 27,4% majki koje su učestvovale u istraživanju je izjavilo da su dojile svoje bebe do šestog mjeseca njihove starosti.

Šta može da objasni tako značajnu razliku između broja žena koje počnu da doje i onih koje to nastave i nakon šestog mjeseca djetetovog života?

Podaci SteadyHealth-a otkrivaju da su štetne zdravstvene prakse — kao što su hranjenje novorođenčadi adaptiranim mlijekom bez pristanka roditelja, odvajanje novorođenčadi od majki u bolničke jasle, vršenje pritiska na majku da koristi adaptirano mlijeko, odbijanje pomoći majkama koje je traže – široko rasprostranjene na ovim prostorima, a pri tome je samo 22,7% majki u crnogorskim bolnicama dobilo adekvatne savjete vezane za dojenje.

Autor istraživanja, Olivija Maloj je kazala da je od svih zemalja koje su bile obuhvaćene istraživanjem, u Crnoj Gori  majke u najvećem broju pratile smjernice Svjetske zdravstvene organizacije u pogledu dojenja djece u prvih šest mjeseci njihovog života.

Maloj napominje da je u Crnoj Gori srazmjerno manji broj majki prestao da doji iz straha da će ostati bez mlijeka.

"Uprkos činjenici da su majke u Crnoj Gori izložene istim štetnim zdravstvenim praksama na koje smo naišli u Srbiji, BiH i Hrvatskoj, čini se da imaju više povjerenja u svoje tijelo, stoga se lakše odlučuju da doje, a korijene toga možemo potražiti u činjenici da je Crna Gora tradicionalno veoma patrijarhalna zemlja, posebno u odnosu na druge zemlje obuhvaćene istraživanjem.”, kazala je Maloj.

Ana Vujnović, iz nevladine organizacije “Roditelji”, kazala je da zdravstveni radnici u crnogorskim bolnicama “često preporučuju hranjenje putem formule iako prije toga nisu razmotrili nijedan drugi faktor djetetovog razvoja, osim promjene u težini”.

“Ukoliko majka pokaže ikakav znak bolesti, pa čak i obične prehlade, povišene temperature, ili mastitisa, najčešće joj se savjetuje da prestane da doji.”, istakla je Vujnović.

CernagoraBFI1

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.