Ukoliko se jave promrzline osobu treba uvesti u toplu prostoriju, skinuti joj obuću, odjeću i prstenje, a komade koji su zalijepljeni na kožu ne treba nasilno skidati, već ih treba obrezati makazama, navedeno je na sajtu Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut".
Promrzline treba prekriti gazom, ali ih ne treba uvijati zavojem. Ukoliko su promrzle osobe pri svijesti treba im dati topla, zaslađena, bezalkoholna pića.
Promrzline na rukama i nogama nikako ne treba trljati, ne bušiti plikove, ne navlačiti rukavice ili čarape, ne stavljati termofor.
Pri dužem boravku na niskim temperaturama može doći i do smrtnog ishoda - "bijele smrti". Dolazi do hlađenja čitavog tijela uz nemogućnost organizma da sačuva minimalnu tjelesnu temperaturu, oštećenja centralnog nervnog sistema, naglog pada reakcija na bol, pospanosti, stanja sličnog narkotisanom i vrlo brzog smrtnog ishoda.
Alkoholisana stanja i iscrpljenost ubrzavaju nastanak smrzavanja.
Novorođenčad i mala djeca su sklona smrzavanju zbog niske tjelesne mase i nerazvijenih zaštitnih termoregulacionih mehanizama.
U "Batutu" kažu da tokom hladnih dana treba nositi garderobu koja nije previše uz tijelo. Prednost imaju sintetički materijali, koji su vodootporni i brzo se suše, u odnosu na tradicionalne: pamuk i vuna, koji upijaju znoj i zadržavaju vlažnost, što stvara osjećaj hladnoće.
B92
Komentari