Na funkcije vraćeno 500 sudija
Visoki savjet sudstva

U srpskom pravosuđu radi 3.000 sudija

Na funkcije vraćeno 500 sudija

Na sudijske funkcije do sada je vraćeno 500 sudija, od 877 neizabranih koji su uložili prigovore, saopšteno je iz Visokog savjeta sudstva (VSS).

Zamjenica predsjednika VSS Mirjana Ivić je, na sjednici skupštinskog Odbora za pravosuđe i državnu upravu, rekla da u ovom momentu u srpskom pravosuđu radi 3.000 sudija.

Sudije koje su vraćene na svoje funkcije raspoređene su u sudove u kojima su bili do momenta kada su im prestale funkcije, navela je Ivićeva.

Odgovarajući na pitanja poslanika DS-a kada će biti ustanovljeni kriterijumi za ocjenjivanje rada sudija, Ivićeva je kazala da je te kriterijume trebalo da donese prvi sastav VSS-a, ali da to nije urađeno, kao i da su kriterijumi sada stvoreni, ali da je njihova primjena odložena na zahtjev ministra pravde Nikole Selakovića, jer ne mogu da se primjenjuju retroaktivno.

Odgovarajući na pitanja poslanika o izboru predsjednika sudova, Ivićeva je kazala da postoji "strahovit" pritisak Društva sudija Srbije da se s tim sačeka dok se svi ne vrate na svoje funkcije i dok im time ne bude omogućeno da ravnopravno učestvuju u trci za predsjednike sudova.

Poslanik SVM-a Laslo Varga je upitao koliki je broj neriješenih predmeta u ovom trenutku, navodeći da ih je 2008. godine bilo gotovo tri miliona, a Ivićeva je odgovorila da nema taj podatak u ovom trenutku, budući da tek sad pristižu izvještaji sudova.

"U Upravnom sudu, najvećem sudu, svaki sudija je opterećen sa 900 do 1.100 predmeta", navela je Ivićeva.

Ona je Odboru predstavila izvještaj o radu VSS-a za 2012. godinu, koji je usvojen.

Branislav Stamenković iz Državnog vijeća tužilaca (DVT), čiji je izvještaj o radu za 2012. godinu takođe usvojen, kazao je da su pristigle 254 pritužbe na rad tužilaca i zamjenika tužilaca, a da je za 34 ocijenjeno da vjerovatno postoje osnovi za vođenje disciplinskog postupka.

On je naveo da je procenat riješenosti predmeta u javnim tužilaštvima sto odsto, s tim što je jedan broj predmeta ne riješen kod drugih organa.

Stamenković je rekao da je pred DVT donošenje Etičkog kodeksa, koji je poslat na davanje mišljenja delegaciji EU u Srbiji, a koji će biti usvojen u kratkom roku, uz analizu preporuka.

Takođe, Stamenković je najavio da će biti donijet Pravilnik o vrednovanju rada tužilaca i zamjenika tužilaca, koji je jedan od ključnih dokumenata koji DVT treba da donese.

(Izvor:B92)