Bujna, duga, talasasta, ravna, farbana, prirodna – nije važno kakva, kosa je ono što ženu čini ženom. Zato ne čudi što opadanje vlasi u menopauzi djeluje kao nešto najgore što može da se desi, piše Blic Žena.
Brojke kažu da u ovom životnom dobu nešto manje od 40 odsto žena pati od gubitka kose u menopauzi. Uzrok se krije u padu hormona estrogena, a vlasi se proređuju najčešće na tjemenu.
Dame koje imaju dugu kosu to primjećuju najprije kad vežu rep, jer on bude stanjen i dosta kraći. Kosa skoro nikada ne nestaje sasvim, ali često se toliko prorijedi da na centimetar kvadratni bude samo poneka tanka dlaka. Ipak, i za ovu muku ima lijeka, s tim što liječenje zahtijeva dobru dijagnostiku, izbor prave terapije i upornost i ljekara i pacijentkinje.
Tokom menopauze metabolizam se usporava, te je veoma važno konzumirati namirnice pune hranljivih sastojaka. Ishranu obogatite proteinima životinjskog porijekla – mesom, ribom, sirom, kao i svježim voćem i povrćem. Uzimajte i vitamine B grupe, A, E i K i namirnice bogate gvožđem, cinkom i biotinom (spanać, kelj, tofu, pasulj, crveno meso).
Hormonska terapija estrogenom je takođe odlična je u borbi protiv opadanja kose, kao i redovno vježbanje jer to podstiče metabolizam i rad štitne žlijezde, što je dobro za kosu.
Ako se pak javi potpuna ćelavost, jedino pravo rješenje je hirurška transplantacija kose. Tada se korijeni sa zadnjeg dijela glave prebacuju tamo gdje je potrebno. Transplantirana kosa raste od dana operacije, pa do kraja života i uredno se šiša i pere. Sve se radi u lokalnoj anesteziji, a oporavak je brz. Uz to, postoji i folikularna transplantacija, pri čemu se s područja korijena na kojem je kosa dovoljno gusta dio kose dlaka po dlaka transplantira tamo gdje je gubitak kose primjetan. Rezultat je prirodan izgled, a cijela procedura je bezbolna.
Komentari