Trenutni dug Fakluteta za islamske studije, džamije i Mešihata IZ iznosi blizu pet miliona dinara, a novopazarska Elektrodistribucija spremna je na svaki dogovor strahujući da Zukorlić priču ne prebaci na nacionalni nivo.
Istu toleranciju, prenosi ''Blic'', prema muftiji pokazuju i druge državne institucije, budući da je, tvrde sagovornici lista, sve što posjeduje, od kuće do Univerziteta, praktično bez papira.
Tako je Zukorlić, kao i uvijek, svjestan da neće snositi nikakve sankcije, nedavno poručio Elektrodistribuciji Kraljevo da neće da plaća kamatu na neizmirena dugovanja, jer je ''kamata zabranjena muslimanima i islamskim institucijama''. Kako stvari sada stoje, kamata za 2012. biće sigurno otpisana, a o načinu isplate dugovanja, još se pregovara.
Nije prvi put da se Islamska zajednica na čelu sa Zukorlićem nađe na listi neredovnih platiša za utrošenu električnu energiju. U aprilu prošle godine, ustanove IZ dugovale su za struju približno 110.000 eura. Struja je tada nakratko samo isključena Fakultetu za islamske studije, koji je dugovao čak sedam miliona dinara. Međutim, ubrzo nakon što su studenti fakulteta blokirali upravnu zgradu Elektrodistribucije, struja je ponovo uključena i dogovoreno je da se dug plati u ratama.
''Kad god neko pokuša da reaguje, Zukorlić ga optuži da je protiv islama i priču prebacuje na nacionalni nivo. Zato mu državne institucije tolerišu sve propuste i dugovanja. Međutim, on prvi ne poštuje pravila Islamske zajednice. Po islamskom zakonu treba da budeš revnostan građanin i poštuješ svoju zajednicu, a Zukorlić to krši izbjegavajući da plaća račune. Prema tome, ne može se kriti iza islama, da ne bi plaćao kamatu. Da je poštovao islam i redovno izmirivao svoje obaveze, do kamate ne bi ni došlo'', kaže Aida Ćorović, direktorka NVO ''Urban-in'' iz Novog Pazara.
U Mešihatu tvrde da postoji problem u vezi sa vlasništvom zgrade fakulteta.
''Postoji samo problem sa plaćanjem struje na Fakultetu za islamske studije, ostalo je regulisano. Fakultet radi u okviru zgrade za čije se vlasništvo spori sa preduzećem ''Uniprom''. Zahtijevali smo od Elektrodistribucije da se računi šalju na naše ime, inače od plaćanja nema ništa, a za dugovanja ''Uniproma'' ne odgovaramo'', nezvanično su rekli u Mešihatu.
Fakultet za islamske studije radi u zgradi TP ''Uniprom'' koje je privatizovano. Zgrada je i dalje sporna. Sud je zgradu vratio većinskom vlasniku ovog trgovinskog preduzeća, ali IZ u Srbiji tvrdi da je zgrada vakuf i da po tom osnovu polaže pravo na nju. Nekoliko naloga za iseljenje nije realizovano.
(Izvor:CDM)