Drvo je jedan od prirodnih materijala koji nalazi primjenu u mnogim stvarima u našim domovima, poput namještaja, parketa, raznih ukrasnih predmeta i papira, a u mnogim ga slučajevima koristimo i za energetske potrebe, bilo kao drvo za ogrijev ili ugalj.
Naučnici Univerziteta Pardue i Instituta tehnologije Georgia Techa, patentirali su metodu za izradu organskih sunčevih ćelija od prerađenog supstrata drva.
Poznate kao celulozni nanokristalni supstrati (CNC), ove sunčeve ćelije eliminišu potrebu za korištenjem alternativnih materijala poput nafte ili stakla.
CNC ćelije su prozirne samo toliko da omogućavaju svijetlu da dolazi do priključenog poluprovodnika, ali se otapaju kada se urone u vodu, a ujedno posjeduju svojstva koja omogućuju njihovo recikliranje.
Mada ovo djeluje kao veliki napredak u razvoju tehnologije za dobijanje čiste energije, na žalost ne znači da predstavlja stvarnost za blisku budućnost, jer postojeće CNC ćelije donose samo 2,7 postotnu učinkovitost konverzije sunčevog svijetla u energiju, što je znatno ispod 10-postotnog praga koji predstavlja minimum kod proizvodnje sunčevih ćelija postojećim metodama koje uključuju materijale poput nafte i stakla.
Naučnici navode kako je potrebno još puno rada na razvoju ove tehnologije da bi došla do tačke isplativosti, čime bi mogla parirati opcijama koje nude manje mogućnosti recikliranja.
Naučnici navode kako je ovo za sada (samo) potvrda da nam je svijet čiste energije na dohvatu, s'toga bismo više rada i novca trebali ulagati upravo u takve tehnologije.
(Izvor: Vidi)