Zbog smr­ti dva rad­ni­ka ka­žnje­ni 200 eura
Sutomore

Inspekcija rada zatvorila gradilište firme "Kalamper" u Sutomoru

Zbog smr­ti dva rad­ni­ka ka­žnje­ni 200 eura

Za ne­pu­na tri mje­se­ca na gra­di­li­šti­ma je po­gi­nu­lo pe­to­ro lju­di In­spek­to­ri ra­da na­vo­de da su po­stu­pi­li u skla­du sa svo­jim nad­le­žno­sti­ma

Na­kon ne­sre­će na gra­di­li­štu u Su­to­mo­ru, gdje su na­kon ob­ru­ša­va­nja ze­mlje po­gi­nu­la dva gra­đe­vin­ska rad­ni­ka sa Ko­so­va Ibra Ru­šit (48) i Ekrem Bi­tić (56) in­spek­ci­ja ra­da je u skla­du sa ovla­šće­nji­ma za­tvo­ri­la gra­di­li­šte i fir­mu „Ka­lam­per” Bar pre­kr­šaj­no ka­zni­la 200 eura. Iz Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve „Da­nu” je sa­op­šte­no da je na­kon in­spek­cij­skog pre­gle­da, in­spek­tor za­šti­te na ra­du utvr­dio da stra­da­li­ma ni­je bio obez­bi­je­đen bez­bje­dan rad, ni­ti su iz­vr­ši­li zdrav­stve­ni pre­gled, a po­sje­do­va­li su sred­stva i opre­mu lič­ne za­šti­te na ra­du.

– Stra­da­li Ru­šit imao je ugo­vor o ra­du na od­re­đe­no vri­je­me, a Ekrem ni­je bio za­po­slen u skla­du sa za­ko­nom. Ne­zgo­du je pro­u­zro­ko­va­lo ob­ru­ša­va­nje ze­mlje, a is­kop je ra­ni­je iz­vr­ši­la fir­ma „Akva luks” iz Ba­ra. In­spek­tor za­šti­te na ra­du do­nio je pri­vre­me­nu mje­ru za­bra­ne ra­da iz­vo­đa­ču ra­do­va „Ka­lam­per” Bar sve dok se gra­di­li­šte pro­pi­sno ne obez­bi­je­di. In­spek­tor je, u skla­du sa za­ko­nom, ka­znio po­slo­dav­ca pre­kr­šaj­nim na­lo­gom u iz­no­su od 200 eura, dok će pi­ta­nje kri­vič­ne od­go­vor­no­sti ri­je­ši­ti dru­gi dr­žav­ni or­ga­ni – sa­op­šte­no je „Da­nu” iz Upra­ve.

Pod­sje­ti­mo, tra­ge­di­ja se do­go­di­la u Su­to­mo­ru kod ho­te­la „Ko­ra­li”, a fir­ma ko­ja iz­vo­di gra­đe­vin­ske ra­do­ve „Ka­lam­per” u vla­sni­štvu je Emi­na Ka­lam­pe­ro­vi­ća.

Za ne­pu­na tri mje­se­ca ove go­di­ne na gra­di­li­šti­ma u Cr­noj Go­ri po­gi­nu­lo je pet lju­di, a po­sled­nja tra­ge­di­ja do­go­di­la se u Su­to­mo­ru. Pred­stav­ni­ci sin­di­ka­ta i NVO sek­to­ra po­ru­ču­ju da bi In­spek­ci­ja ra­da tre­ba­lo da po­ja­ča ka­pa­ci­te­te i ak­tiv­ni­je se po­sve­ti pi­ta­nju bez­bjed­no­sti rad­ni­ka na gra­đe­vi­na­ma, ko­ji ne­ri­jet­ko stra­da­ju ra­de­ći na cr­no.

Ra­do­je La­ku­šić, pred­sjed­nik NVO Sta­tus, ko­ja se ba­vi za­šti­tom rad­ni­ka, is­ti­če da sa si­gur­no­šću mo­že re­ći da su gra­đe­vi­na­ri naj­u­gro­že­ni­ji, jer je to sek­tor u ko­jem naj­vi­še lju­di ra­di na cr­no. On is­ti­če da se in­spek­to­ri ra­da mo­ra­ju ak­tiv­no po­sve­ti­ti kon­tro­li gra­di­li­šta, jer pet žr­ta­va za ne­pu­na tri mje­se­ca je i te ka­kvav raz­log za za­bri­nu­tost.

La­ku­šić na­vo­di da u na­šoj ze­mlji oko 35.000 lju­di ra­di bez ugo­vo­ra, te da u slu­ča­ju bi­lo ka­kve po­vre­de ne mo­gu ostva­ri­ti bi­lo ka­kva pra­va.

– Si­tu­a­ci­ja je ta­kva da je če­tvr­ti­na rad­no ak­tiv­nog sta­nov­ni­štva an­ga­žo­va­na na cr­no i sa­mim tim pot­pu­no obes­pra­vlje­na. To je alarm da se ne­što mo­ra pred­u­ze­ti. U gra­đe­vi­nar­stvu je naj­vi­še ta­kvih slu­ča­je­va, si­gur­no pre­ko 5.000, i ne­što se mo­ra ura­di­ti da se ti lju­di obez­bi­je­de – po­ru­ču­je La­ku­šić.

Pred­stav­ni­ca Uni­je slo­bod­nih sin­di­ka­ta (USS) San­dra Ob­ra­do­vić ka­že da su ove go­di­ne ne­sre­će uče­sta­le i da se zbog to­ga mo­ra­ju za­bri­nu­ti svi, pri­je sve­ga pred­stav­ni­ci nad­le­žnih in­sti­tu­ci­ja i po­slo­dav­ci. Ona is­ti­če da in­spek­to­ri ra­da ne smi­ju do­zvo­li­ti ni otva­ra­nje gra­di­li­šta uko­li­ko ono ni­je mak­si­mal­no obez­bi­je­đe­no i si­gur­no za rad­ni­ke.

– Re­dov­no na gra­di­li­štu vi­di­mo rad­ni­ke u trik ma­ji­ca­ma, i even­tu­al­no no­se i šlem. To je ne­do­pu­sti­vo i ne mo­že šlem bi­ti je­di­na za­šti­ta – ka­že Ob­ra­do­vi­će­va.M.S. 

Po­slo­da­vac od­go­vo­ran za rad­ni­ke 

In­spek­tor za­šti­te na ra­du Zlat­ko Po­po­vić ka­zao je ju­če da zbog ne­po­sred­ne opa­sno­sti po ži­vot i zdra­vlje rad­ni­ka gra­di­li­šte u Su­to­mo­ru bi­će za­tvo­re­no dok se ade­kvat­no ne obez­bi­je­di.

– Gra­di­li­šte je mo­ra­lo bi­ti obez­bi­je­đe­no. To­kom obi­la­ska uočio sam da su sta­vlje­ni naj­lon­ski za­sto­ri, za­štit­ne mre­že is­pod pot­por­nog zi­da u di­je­lu gra­di­li­šta, is­pod ma­gi­stra­le. S li­je­ve stra­ne gle­da­no od mo­ra, u du­ži­ni od 15 me­ta­ra, te za­štit­ne mre­že ni­je bi­lo. Mo­gu­će da ju je od­ni­je­la ze­mlja ko­ja se ob­ru­ši­la ili je ni­je bi­lo uop­šte, to tek tre­ba utvr­di­ti. Ni u jed­nom do­ku­men­tu ni­sam na­šao ko­ja je fir­ma zva­nič­no an­ga­žo­va­na da obez­bi­je­di gra­di­li­šte od ob­ru­ša­va­nja tla – ka­zao je Po­po­vić.

On je na­veo da sa sta­no­vi­šta za­šti­te na ra­du u ovom slu­ča­ju se ra­di o ko­lek­tiv­noj po­vre­di na ra­du.

– Rad­ni­ci su ima­li po­treb­nu za­štit­nu opre­mu šlem, ru­ka­vi­ce, ci­pe­le sa me­tal­nom ka­pom, kom­bi­ne­zo­ne. Iz­vje­štaj će bi­ti pro­sli­je­đen nad­le­žnom tu­ži­o­cu u Ba­ru. Iz­vo­đač ra­do­va sno­si od­go­vor­nost za rad­ni­ke ko­ji ra­de na gra­đe­vin­skim obek­ti­ma ko­ji se gra­de u ur­ba­ni­zo­va­nim zo­na­ma – do­da­je Po­po­vić.

Za­mje­nik osnov­nog tu­ži­o­ca u Ba­ru Vi­šnja Me­do­je­vić ka­za­la je da je uvi­đaj u to­ku, a da će na­kon nje­go­vog za­vr­šet­ka pred­met bi­ti pro­ce­su­i­ran nad­le­žnom su­du.D.S. 

U 2012. stra­da­lo sed­mo­ro

Pre­ma po­da­ci­ma Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve to­kom pro­šle go­di­ne 49 za­po­sle­nih za­do­bi­lo je po­vre­de na ra­du. Od tog bro­ja se­dam lju­di je po­gi­nu­lo, 40 je te­ško po­vri­je­đe­no, a de­si­le su se i dvi­je „ko­lek­tiv­ne po­vre­de”. Pre­ma po­da­ci­ma in­spek­ci­je, u 2012. go­di­ni če­ti­ri li­ca po­gi­nu­la su na gra­đe­vi­na­ma, dok je se­dam te­ško po­vri­je­đe­no. Ove go­di­ne usled pa­da sa gra­đe­vi­ne po­gi­nu­la su dva čo­vje­ka u Ba­ru i Ko­to­ru, dok je jed­no li­ce stra­da­lo u Gr­blju ta­ko što ga je za­tr­pao zid objek­ta ko­ji je ru­šio.

Iz Upra­ve za in­spek­cij­ske po­slo­ve ra­ni­je je sa­op­šte­no da pro­šle go­di­ne me­đu smrt­no stra­da­lim rad­ni­ci­ma na gra­đe­vi­ni ni­je­dan ni­je imao sta­tus za­po­sle­nog.

(Izvor:Dan)