I upravo zato se često hljeb smatra nezdravom namirnicom. Ali to je dosta nepravedno. Postoje zdrave alternative koje su čak i neophodne za našu zdravu ishranu.
Za početak, bilo bi dobro da znate da se zrna pšenice sastoje od tri dijela: ljuske (mekinje), endosperma (koji je glavni i najveći dio) i klice. I svi djelovi se razlikuju po svom hemijskom sastavu. Ljuska sadrži veliku količinu celuloznih vlakana, minerala i vitamina B grupe. Sve ove stvari su nam neophodne. Endosperm, sa druge strane, čini oko 86% zrna, sadrži većinom skrob i bjelančevine. Na kraju, tu je i klica koja obiluje šećerima, mastima i vitaminima.
Evo šta to znači.
Bijeli hljeb
Preradom pšenice u ijbelo brašno skidaju se ljuske i uklanjaju klice. Baš sve u slučaju brašna Tip-400 i Tip-500. A tako se gube mnogi važni nutrijenti. Bijeli hljeb je najgora opcija pošto se svodi na ugljene hidrate. Pšenični hljeb je takođe samo drugi naziv za bijeli hljeb od bijelog brašna, pa iako zvuči zdravije – nije.
Hljeb od cijelog zrna
Cijelo zrno znači da je za pravljenje brašna samljeveno sve: mekinje i endosperm i klica. Ovo je mnogo zdraviji izbor od bijelog hljeba.
Integralni hljeb
Integralni hljeb obično pored pšenice, može da sadrži i druge cijele žitarice poput ječma, raži… Ukoliko piše da je napravljen od cijelih zrna žitarica radi se o kvalitenotnom hljebu bogatom vlaknima, vitaminima i mineralima.
Tamni hljeb
To vam je samo ljepše ime za “ofarbani bijeli hljeb”. Naravno, ima i izuzetaka, ali obično je tako.
Miješane vrste hljeba
Iako možda zvuče kao zdravija opcija, to ne mora da bude slučaj. „Zdravo“ ime hljeba ne znači baš ništa. Zato uvijek pogledajte šta piše u sastavu.
Bilo bi dobro da znate da se hljeb pravi od brašna koje se dobija obradom. Bijelo brašno ima oznaku Tip-400 ili Tip-500 i to znači da su klica i ljuska sasvim uklonjene iz njega. Ova brašna nemaju vitamine i minerale kao crnja brašna poput recimo Tip-800. A što je veći broj, to je brašno zdravije, poput Tip-1100. Najbolje je integralno brašno ili pšenična krupica koja podrazumijeva obradu cijelog zrna.
Zato čitajte pažljivo šta piše.
Pa, koji je hljeb najzdraviji?
Bez dileme, onaj napravljen od cijelog zrna brašna ili mješavine žitarica.
Ipak, čak i kada na hljebu piše „od cijelog zrna“ ili “integralni” to nije garancija da je hljeb napravljen samo i jedino od ovakvog brašna. Dakle, potrebno je da hljeb bude od integralnog brašna i to 100 posto od integralnog brašna.
A kako biste bili sigurni da je hljeb zdrav, on mora da ima minimalno 3 grama vlakana po kriški, manje od 0,2 grama natrijuma (200 mg) i manje od 2 grama šećera.
Ukoliko se u hljebu nalaze i različite sjemenke, to je samo dodatna prednost.
Dominomagazin
Komentari