Sadrži malo kalorija, bogat je vlaknima, te je idealan za osobe koje žele smršati zdravo. Važno je napomenuti, da ga zbog visokog sadržaja oksalata trebaju izbjegavati bubrežni bolesnici. U nastavku saznajte za šta je sve dobar.
Zeleni list prepun vitamina i minerala
Tamnozeleno lisnato povrće poznato je kao jedan od najboljih izvora vitamina K, a spanać prednjači u visokim vrednostima tog nutrijenta. Naime, 200 grama ove namirnice obezbijediće vam čak šest puta više K vitamina nego što vam je dnevno potrebno. Ova niskokalorična namirnica zahvaljujući njemu jača kosti i sprječava pojavu osteoporoze.
Ne treba zaboraviti ni druge značajne sastojke, poput vitamina A, B2, B6, C i E, kao ni minerale: mangan, magnezijum, gvožde, bakar, fosfor, cink i selen. Ovi fitonutrijenti imaju djeluju protivupalna i antikancerogena svojstva, te mnogi nutricionisti proglašavaju spanać supernamirnicom.
Takođe, zeleni list blagotvorno djeluje i na zdravlje očiju – vitamin A i beta-karoten u njegovom sastavu sprječavaju pojavu noćnog sljepila, razvoj katarakte i makularne degeneracije.
Zahvaljujući vlaknima, ova namirnica apsorbuje vodu, pa brzo stvara osjećaj sitosti, a istovremeno potpomaže brže eliminisanje otpadnih i toksičnih materija iz organizma. Idealan je za mršavljenje i preporučuje se svima koji planiraju dovesti svoju liniju u red.
Takođe, preporučuje se spanać u ishrani trudnica i dojilja jer pomaže u razvoju fetusa i smanjuje rizik od krvarenja, a poboljšava i laktaciju.
Sadrži li spanać kalorije?
Poznato je da u 100 grama spanaća ima oko 1.400 mg mineralnih sastojaka, a samo 23 kalorije. Obiluje magnezijumom i gvoždem, a sadrži i folnu kiselinu, kalijum, kalcijum, natrijum, fosfor, mangan, bakar i cink. Odličan je izvor vitamina K, C, A i onih B-kompleksa.
100 g svježeg spanaća sadrži čak 402 odsto preporučene dnevne doze vitamina K, 312 procenta vitamina A i oko 49 odsto vitamina C – prosto rečeno izuzetna namirnica, van svake konkurencije.
U svom sastavu zeleni list ima male količine bjelančevina, ugljenih hidrata i masti, a bogat je dijetalnim vlaknima, koja pospješuju varenje, štite sluzokožu želuca, sprječavaju zatvor i čiste organizam od toksina.
Zahvaljujući beta-karotenu, hlorofilu i vitaminu C, djeluje kao moćan antioksidans, te štiti ćelije od slobodnih radikala. Ova niskokalorična namirnica smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, karcinoma debelog crijeva i prostate.
Sprječava pojavu ateroskleroze i popravlja krvnu sliku, prevenira anemiju i snižava nivo lošeg holesterola u krvi. Spanać obezbjeđuje dotok kiseonika od pluća do svih ćelija u tijelu i efikasan je u liječenju visokog krvnog pritiska.
Suzbija anemiju i nadoknađuje nedostatak gvožđa u organizmu
Gvožđe učestvuje u sintezi hemoglobina, koji od pluća transportuje kiseonik i ishranjuje sve ćelije u organizmu. Ovaj mineral takođe ima važnu ulogu u sintezi različitih enzima presudnih za besprekoran rad imunosistema.
Nedostatak gvozđa u organizmu izaziva hipohromnu anemiju, stanje koje se manifestuje hroničnim umorom, bljedilom, glavoboljom, lupanjem srca, te smanjenom otpornošću organizma i sklonošću ka infekcijama. Ukoliko se malokrvnost ne liječi, tijelo će dobijati sve manje nutrijenata, što može imati posljedice opasne po život.
Gvožđe se u organizam unosi isključivo putem hrane, a na njegovu apsorpciju, osim svojstava hrane, utiču uzrast, pol i rezerve u tijelu. Međutim, važno je reći i to što je ovaj mineral sadržan u nekoj namirnici ne znači obavezno da će on biti usvojen.
Zbog pomenutih zdravstvenih prednosti, pedijatri često djeci preporučuju spanać kao lijek: za brži rast i razvoj, te snažne mišiće.
Mi nešto stariji sjećamo se i njegovog najboljeg promotera – mornara Popaja, omiljenog crtanog junaka mnogih od nas.
Namirnice koje sadrže bakar (sir, žumance, morski plodovi, jetra, integralne žitarice, zeleno lisnato povrće) i vitamin C podstiču apsorpciju gvozđa, dok je oksalna kiselina umanjuje. Budući kako sadrži ovu kiselinu, ali i vitamin C, spanać ipak obezbjeđuje velike količine ovog minerala, te je veoma važan u sprječavanju anemije izazvane nedostatkom gvozđa.
Preuzeto sa stranice: dijetamesecevemene.com
Komentari