"Imajući u vidu da su dvojica njegovih oficira već dobila tu kaznu, bilo bi nesaglasno da komandant, odnosno Mladić, bude osuđen na manju kaznu", izjavila je Kandić.
Mladić je optužen za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce, od 1992. do 1995. godine, a Kandić smatra da je "genocid definitivno izvršen, o čemu govore i brojne presude".
"To je ono što je mera njegove odgovornosti, i u drugim opštinama takođe su počinjeni zločini koji poprimaju razmjere genocida. Ti užasni zločini i u Sanskom Mostu, Ključu, Kotor-Varoši, na način na koji su činjeni su vrlo slični onome što je učinjeno u Srebrenici. Tu broj nije bitan, ono što je najteže u vezi sa Mladićem i njegovom odgovornošću je da nije bio sam u tom izvršenju genocida", istakla je Kandić.
Prema njenim riječima, dolazi se do zaključka da je ta vojska u cjelini imala komandante koji su činili teške zločine, a posle više od dvije decenije i dalje stoji utisak da bi ponovo to uradili.
Ratko Mladić
Nedostatak svijesti o ličnoj odgovornosti
"Za sve ovo vrijeme oni nisu došli svijesti o svojoj ličnoj odgovornosti koju su imali kao komandanti jedne vojske. Njihovi iskazi pred sudom pokazuju da se ništa u njihovom razumijevanju te prošlosti nije promijenilo", navodi koordinatorka REKOM-a.
Prvostepenu presudu Ratku Mladiću, koja će biti izrečena 22. novembra, donijeće sudsko vijeće na čelu sa sudijom Alfonsom Orijeom. Na ovu presudu pravo žalbe imaće i tužilaštvo i Mladićeva odbrana, podsjeća Anadolija.
Inače, suđenje Mladiću počelo je maja 2012, godinu dana nakon što je on, krajem maja 2011., posle 16 godina bjekstva, bio uhapšen u Srbiji i izručen u Hag
Komentari