Ministarstvo odbrane je poslanicima u Seulu danas saopštilo da nije poznato koliko je moćna raketa "Hvasong-15" blizu upotrebljivosti u borbi.
Navedeno je da su potrebne dodatne analize da bi se utvrdilo da li bi bojeva glava preživJela ponovni ulazak u atmosferu, bila dobro navođena do mete i eksplodirala kako je predviđeno.
Procena južnokorejske vojske je slična analizama koje su uslijedile nakon što je Pjongjang u srijedu izveo novu raketnu probu a fotografije i snimci lansiranja objavljeni u četvrtak.
O tehnološkim izazovima koji stoje pred Sjevernom Korejom prije nego što obezbijedi ICBM koji bi sa većom pouzdanošću mogao da pogodi kopno SAD, govorio je i predsjednik Južne Koreje Mun Džae-in.
U telefonskom razgovoru s predsjednikom SAD Donaldom Trampom, Mun je rekao da Pjongjang još nema usavršene tehnike za smanjivanje nuklearnog oružja da bi ona mogla da stanu na ICBM i prežive povratak u atmosferu.
Ipak, naveo je Mun, "Hvasong-15" je svakako iskorak u raketnoj tehnologiji Sjeverne Koreje pa je potreban jači međunarodni pritisak da bi se spriječilo dalje napredovanje.
Južnokorejsko ministarstvo za ujedinjenje je saopštilo da "crvena linija" u usavršavanju sjevernokorejskog oružja još nije pređena.
"Hvasong-15", lansiran u srijedu, predstavlja najmoćniju sjevernokorejsku raketu do sada testiranu, a brojne analize se slažu da bi Pjongjang svoj cilj arsenal nuklearnih projektila mogao ostvariti do sredine sljedeće godine.
Prema riječima analitičara Majkla Elmana, čini se da "Hvasong-15" može da isporuči jednotonsku bojevu glavu na bilo koju tačku kopna SAD, a Sjeverna Koreja je gotovo sigurno razvila nuklearnu bojevu glavu lakšu od 700 kilograma.
Pjongjang je novi ICBM opisao kao "značajno moćniji" od prethodnika, rakete "Hvasong-14", i saopštio da je projektil letio 950 kilometara na visini od 4,475 kilometara. Pao je u more relativno blizu Japana.
Beta
Komentari