Jedno od potpunih iznenađenja u prošlim decenijama bilo je otkriće da masti nisu baš toliko loše za nas koliko se mislilo (naravno, ako se sa njima preteruje mogu da dovedu do srčanih problema).
Štaviše, razlog za sve veći obim stanovnika SAD-a leži u ugljenim hidratima, tj. hljebu i tjesteninama, koje je američka vlada nekada reklamirala kao osnovu zdrave ishrane, na čemu su generacije odrastale.
Smanjivanjem ugljenih hidrata, kao kod Atkinsonove dijete, možete da smršate čak i ako unosite isto kalorija. Smanjivanje masti, sa druge strane, ne čini ništa za vaš gubitak kilograma.
Zbog čega je to tako?
Masnoće ulaze i izlaze slobodno kroz naše ćelije kao masne kisjeline, a samo sačuvane masnoće nas čini debelim. Masnoće se čuvaju u obliku triglicerida.
Trigliceridi nastaju unutar masne ćelije, spajanjem tri masne kisjeline, koje su do tada slobodno prolazile kroz ćelije. Trigliceridi su preveliki da bi se probili kroz ćelijsku membranu, tako da masne ćelije postaju veće, a mi deblji.
Do tog procesa čuvanja masnoća dolazi kada insulin u krvi skoči, a to se dešava kada jedemo ugljene hidrate, a ne masnoće.
Dakle, zlatno pravilo koje ne smijete da zaboravite ako želite da uspješno smršate je: Kada insulin skoči, masne naslage se stvaraju, a kada insulin padne, koristimo to masno tkivo kao gorivo i trošimo ga. Prema tome, ne debljaju nas masti, već ugljeni hidrati.
(Izvor:smedia.rs)