Legija predlaže Perišića za svjedoka
Milorad Ulemek

"Mogao bi najbolje posvjedoči"

Legija predlaže Perišića za svjedoka

Milorad Ulemek predložio da na suđenju za pobunu JSO pred Specijalnim sudom svjedoči bivši potpredsjednik Vlade Srbije zadužen za bezbjednost Momčilo Perišić.

Milorad Ulemek Legija, koji već izdržava kaznu od 40 godina zatvora, a u ovom procesu je prvooptuženi, istakao je da bi Perišić mogao da najbolje posvjedoči da li je tim događajem bila ugrožena bezbjednost zemlje i Vlade Srbije.

On je pojasnio da Perišića, koji je devedesetih godina bio načelnik Generalštaba Vojske SRJ, nije ranije predlagao za svjedoka jer je bio u Haškom tribunalu, u kome je nedavno oslobođen optužbi za ratne zločine.

Sudija Vladimir Vučinić je rekao da će naknadno biti odlučeno o tom predlogu, kao i o drugim predlozima odbrane.

Na ovom suđenju do kraja sedmice trebalo bi da počnu saslušanja bivših čelnika DB-a kao što je Goran Petrović, Zoran Mijatović, Milorad Bracanović, a svjedočiće i brojni aktuelni političari iz tog perioda.

Ulemek ni danas nije iznio odbranu, jer mu je, kako tvrdi, ugroženo pravo na odbranu i "nema mnogo manevarskog prostora".

On se požalio na to da sa svojim advokatom u specijalnom odeljenju zatvora Zabela u Požarevcu može da komunicira odvojen zidom od stakla sa slušalicom u ruci i to jedan sat, pa je tražio od Ministarstva pravde i uprave zatvora promjenu zatvorskog pravilnika.

"Jedino mi je ostalo da bojkotujem proces, ali sam od toga odustao, jer hoću da se utvrdi puna istina u ovom postupku, koji je pokrenut na izvitoperen politički način, a učestvovanjem u postupku hoću i da olakšam poziciju ostalih optuženih", rekao je Ulemek.

Petorica optuženih Veselin Lečić, Dragoslav Krsmanović, Dragiša Radić, Vladimir Pocić i Mića Petraković doći će u sud sa slobode, pošto su pušteni iz pritvora krajem novembra.

Milorad Ulemek, Zvezdan Jovanović i Dušan Maričić biće dovezeni iz požarevačkog zatvora u kom izdržavaju maksimalne kazne zbog najtežih krivičnih djela, među kojima je i ubistvo premijera Zorana Đinđića.

Tokom ovog procesa biće saslušani kao svjedoci brojni sadašnji i bivši političari, kao i radnici Državne bezbjednosti i Bezbednosno-informativne agencije, a njihovo svjedočenje je planirano tek krajem sedmice.

Optuženima se stavlja na teret izvršenje krivičnog djela oružana pobuna iz tada važećeg Krivičnog zakona SRJ.

U optužnici se navodi da je od 9. do 17. novembra 2001. godine JSO otkazala poslušnost komandi, povukla svoje pripadnike u centar u Kuli, prekinula komunikacije s komandom i u više navrata odbila zahtjeve načelnika resora, ministra unutrašnjih poslova i premijera Đinđića, da prekine sa pobunom.

Istovremeno, operativni deo Jedinice borbenim vozilima i naoružanim ljudstvom u dva navrata je blokirao auto-put.

Prvi put je to učinjeno 10. novembra na auto-putu Novi Sad-Subotica u blizini Vrbasa, a drugi put 12. novembra blokadom auto-puta kroz Beograd kod Sava centra.

Na taj način je, kako se navodi u optužnici, vrlo jasno iskazana spremnost Jedinice za primenu nasilja ukoliko se ne prihvate njeni ultimativni zahtevi za smjenu tadašnjeg ministra policije Dušana Mihajlovića, načelnika resora DB-a Gorana Petrovića i njegovog zamjenika Zorana Mijatovića.

Takvim postupanjem Jedinice bili su neposredno ugroženi bezbjednost i ustavni poredak zemlje, navodi se u optužnici.

(Izvor:B92)