Obostrano je zaključeno da je politika Evropske unije prema proširenju i Zapadnom Balkanu jedna od ključnih politika Unije te da s obzirom na činjenicu da su sve države ovog regiona odabrale evropski i prozapadni kurs Evropska unija treba da šalje Regionu jasne ohrabrujuće poruke o evropskoj perspektivi.
„Iako u Regionu postoje različiti politički izazovi Evropska unija mora u 2018. godini slati snažne, hrabre i odlučujuće poruke ka Zapadnog Balkanu u pogledu evropske perspektive regiona. Birokratske procedure ne smiju da zamagle suštinu“ – rekao je Marković dodajući da se, sa druge strane, od lidera Regiona očekuje da donose odgovorne odluke i da prevladavaju izazove.
On je, govoreći o procesu evropskih integracija naše zemlje, ponovio stav da je Crna Gora još ranije odabrala strateški pravac – evroatlantske i evropske integracije – koje uz našu politiku dobrosusjedstva i kvalitetnih odnosa sa državama regiona predstavljaju temelj politike Crne Gore čemu je naša zemlja posvećena svim svojim kapacitetima.
Šef Delagacije Dejvid Martin je iskazao potpunu saglasnost sa stavom o važnosti nastavka proširenja Evropske unije i ohrabrivanja država ovog regiona da sprovode reforme u sklopu evropskih integracija rekavši da Evropski parlament dijeli stav da Zapadni Balkan mora biti jedan od prioriteta Unije pri čemu svaka država treba da bude vrednovana zasebno.
Govoreći o Crnoj Gori Dejvid Martin je ocijenio da proces evropskih integracija naše zemlje daje odlične rezultate.
„Nije upitno da je Crna Gora sljedeća članica Unije. Mislimo da je napredak koji ste ostvarili odličan“ – rekao je Martin.
Na sastanku je bilo riječi i o Berlinskom procesu, unutrašnjoj situaciji u Crnoj Gori, kao i aktuelnim izazovima u regionu i Evropi.
Komentari