Prema objašnjenju dr Snežane Rsovac, objavljenom na sajtu Dječje univerzitetske klinike u Tiršovoj, ovaj sindrom češće se javlja kod dječaka, u zimskom periodu, kod djece koju ne doje, najčešće u uzrastu od 4. do 6. mjeseca života. Sindrom iznenadne smrti se javlja i kod djece starije od godinu dana, najčešće u snu.
Prema statistici, na 100.000 živorođene djece od sindroma iznenadne smrti premine u prosjeku 38,7 mališana. Smatra se da je ovakva smrt posljedica više faktora, a u svijetu trenutno postoji veliki broj istraživanja uzroka, jer i pored svih raspoloživih dijagnostičkih mogućnosti, uzrok često ostane nerazjašnjen, pišu Novosti.
Ispitivanja idu u pravcu respiratornih i poremećaja centralnog nervnog sistema, centra za kontrolu budnog stanja, poremećaje srčanog ritma...
Prevencija za iznenadnu smrt odojčeta predstavlja niz mjera: spavanje na leđima, dojenje (djeca koja se doje su budnija), tvrda osnova kreveta, spavanje u sopstvenom krevetu ili kolijevci, nekorišćenje prekrivača, nekorišćenje cucle, održavanje temperature u prostoriji između 18 i 22 stepena, korišćenje bebi alarma.
Prevencija kod starije djece je režim spavanja i ishrane koji podrazumijeva da dijete ne liježe odmah poslije obroka, prijavljivanje pedijatru težeg buđenja i sličnih simptoma koji su nažalost nekada neprepoznatljivi i nespecifični.
Komentari