"Prehrambena industrija je na punom udaru. Kriza je globalna. Naša tijela odbijaju hranu koju jedemo, ali čak i stručnjaci ne znaju šta se događa", čuje se u uvodu dokumentarnog filma.
Serija Rotten hranu tretira kao savršen zločin, pri čemu ulazi duboko u podzemlje proizvodnje hrane i otkriva korupciju, dimenzije problematike prehrambenog otpada i neposredne prijetnje za naše svakodnevne navike u ishrani, saopštili su iz Netflixa.
"U svijetu u kojem su veliki lanci snabdijevanja sve više isprepleteni i konsolidirani, ova serija počinje na vašem tanjiru i ide tragom novca do šokantnih posljedica - svjesno ili nesvjesno izazvane regulative, inovacija i čiste pohlepe", najavljuje se u seriji koja će biti emitovana 5. januara.
Iza serije stoji tim Zero Point Zero, produkcijska kuća koja je potpisana pod takve kulinarske TV hitove kao što suThe Mind of a Chef, Parts Unknown Anthonyja Bourdaina i Bourdainov novi dokumentarni serija Wasted!
Rotten je obradio temu korupcije u prehrambenoj industriji, a svaka epizoda je posvećena određenoj sirovini, odnosno industriji.
U prvoj epizodi pod nazivom Lawyers, Guns and Honey (pravnici, puške i med), pažnja usmjerena na "globalni biznis medom" i najozloglašeniju aferu s medom (tzv. Honeygate) kada su dva najveća američka proizvođača ilegalno uvozila kineski med pun antibiotika i aditiva, i prodavala ga kao vrhunski ekološki američki med.
U ostalim epizodama koje se bave alergijama na hranu, uvozom kineskog bijelog luka, peradarsku industriju, mljekarsku industriji i ribarstvo, dokumentarac predstavlja užasavajuće uslove u kojima rade profesionalci, masovne eksploatacije domaće radne snage i sveprisutno izigravanje kupca, kojem zbog svemoćnog dolara prodaju sve toksičnije i kancerogenije proizvode.
Radio Sarajevo
Komentari