"Srbija i ja spremni smo da ne čekamo 70 godina da bismo se pomirili sa komšijama sa kojima smo nekada živeli u istoj državi ili sa kojima, mislim na Kosovo i Metohiju, i danas živimo u jednoj zemlji. Duboko sam uvjeren da je Haški tribunal odmogao kada je taj proces u pitanju i da ga je, vjerovatno, nepotrebno odložio na naredna pokoljenja. Svakako ga je, u velikoj mjeri, usporio i otežao", ukazao je predsjednik Srbije.
Po Nikolićevim riječima, tribunal je izazvao kod jednog naroda osjećaj da mu je počinjena nepravda, a kod drugog trijumfalizam.
"Sa stanovišta nauke i etike, haški procesi mogu da se stave u istu ravan sa procesima koje je vodila Inkvizicija, kao i sa pariskim i moskovskim procesima. Postupci protiv Srba su motivisani kažnjavanjem i odmazdom, a odmazda, naročito u savremenom pravu, nikada ne može da bude opravdana kao pravedna. Haški postupci su bez pravde i pravednosti", istakao je predsjednik Srbije.
Govoreći kao prvi od 50 predstavnika država koji su prijavljeni za raspravu, Nikolić je podsjetio da je ukupna visina kazni do sada izrečenih Srbima u tom sudu oko 1.150 godina, dok su predstavnici drugih naroda za zločine nad Srbima osuđeni na ukupno 55 godina.
Predsjednik je podsjetio da su hrvatski generali Markač i Gotovina oslobođeni - a hrvatske trupe protjerale su preko 300.000 Srba iz krajeva koje su vjekovima nastanjivali njihovi preci. Više od 2.000 žrtava iz Bratunca, Kravice i okolnih mjesta u Istočnoj Bosni u kojima su djelovale bošnjačke snage pod komandom Nasera Orića čeka da se makar neko od učinilaca kazni.
Srbi sa Kosova i Metohije organizovano su kidnapovani, a potom su im vađeni organi koji su prodavani na crnom tržištu. Istorija ne pamti takve zločine. Haški sud, umjesto da ih procesuira, uništio je dokaze.
"Stotine hiljada protjeranih, hiljade ubijenih i kidnapovanih na Kosovu i Metohiji nijesu bili dovoljan razlog Haškom sudu da komandante i pripadnike tzv. Oslobodilačke vojske kazni, nego je, tokom postupka, Haradinaju, što je slučaj bez presude, dozvolio da se bavi politikom. A dozvolio mu je, zapravo, da uklanja i zastrašuje svjedoke", dodao je Nikolić.
Po njegovim riječima, presude Tribunala izazivaju frustriranost i depresiju kod Srba, a kod Hrvata i Bošnjaka podstiču egzaltiranost i trijumfalizam.
"Haška suđenja, čini se, uglavnom neće uspjeti da dosegnu pravu i potpunu istinu, pa će i pomirenje biti nametnuto i neiskreno. Ne može se biti pravedan prema nekima, a prema drugima ne. Kako objasniti da skoro niko, osim u jednom slučaju u Bosni i u jednom slučaju na Kosovu, nije bio pravnosnažno osuđen za zločine nad Srbima", istakao je Nikolić.
Na debati - koju danas na Ist riveru bojkotuju Sjedinjene Države, a nisu prisutni ni predstavnici Tribunala - Nikolić se posebno osvrnuo na izostanak predstavnika suda, primjećujući: "Ako ne poštuju najdrevnije pravno pravilo, 'Audiatur et altera pars' (saslušajmo i drugu stranu), kako da od njih očekujemo i minimum prava i pravde?"
"Haški tribunal nije ispunio osnovni proklamovani cilj - pomirenje u regionu, i zato ne može biti ni budućnost međunarodne pravde, već samo njena ružna prošlost. Korist od haškog tribunala postoji samo utoliko što je sada potpuno jasno da je način njegovog osnivanja, njegov cjelokupni rad pokazao da se tako više nikada ne smije raditi", istakao je on.
(Izvor:Press)