Imela efikasno snižava krvni pritisak. Još je Hipokrat pominje kao izuzetno djelotvoran lijek protiv vrtoglavice i padavice. U srednjem vijeku su imelu koristili za srčane bolesti i protiv krvarenja. Sadrži zelenu smolu, eterično ulje, gumu, vosak, flavonske heterozide i druge vrijedne materije.
Pored toga što je utvrđeno da je regulator krvnog pritiska, rada srca i cirkulacije, pomaže i kod hormonalnih i poremećaja metabolizma. Liječi glavobolju, grčeve, olakšava napad angine pektoris i arteriosklerozu. Otklanja zamor, strah, gubitak volje... Ima i diuretičko djelovanje, pospješuje mokrenje, pa je korisna i u slučajevima mokraćnih kamenaca i bubrežnih tegoba.
Djelotvorna je i kod degenerativnih upalnih bolesti zglobova, skleroze i klimakteričnih tegoba. Davno se koristila u liječenju tumora, a i danas se upotrebljava kao prevencija od raka, jer djeluje antikancerogeno.
GOTOV ČAJ
Jedna kašičica imele se uveče prelije sa 200 mililitara hladne vode, poklopi i ostavi da stoji preko noći. Ujutro se procijedi i pije bez šećera i meda tokom dana u gutljajima.
MAST OD IMELE
Mast se pravi od bijelih bobica koje se operu i samelju ili izgnječe sa svježom svinjskom mašću i mažu oboljeli zglobovi.
SOK I KAPI
Svježi listovi imele mogu da se samelju u sokovniku i piju, ali je bolje piti sok od gotovih kapi kojih se sipa po 25 u čašu vode.
Izvor: Alo
Komentari